Co dělat při srážce se srnou, zvěří a domácím zvířetem

Na podzim je pravděpodobnost střetu se srnou či jinou lesní zvěří zvýšená. Pokud právě teď dumáte a nevíte, jak byste se zachovali, vezměte zodpovědnost do svých rukou a přečtěte si další článek ze série o povinném ručení.

  • Doba čtení 2 min.
  • 30.09.2019
  • Jan Mizera

Srážka s lesní zvěří 

Pokud se vám stane, že při své cestě srazíte zvěř, nejčastěji srnu,  je nutné provést několik úkonů:

Zastavit a zavolat policii

Prvním je samozřejmě zastavit, označit místo srážky výstražným trojúhelníkem a zavolat policii. Nezapomínejte, že i střet se zvěří je klasifikován jako dopravní nehoda a ujetí od místa dopravní nehody je kromě pokuty odměněno 7 body.

Zavolat pojišťovně

Pokud máte sjednané pojištění střetu se zvěří, zavolejte i na svoji pojišťovnu. Tuto situaci samozřejmě plní i havarijní pojištění, zde se postupuje obdobně. Pojišťovny totiž požadují k vyplnění takovéto pojistné události protokol policie.

Pořídit fotografie

Místo střetu si nafoťte, pokud jsou svědci, je dobré si na ně vzít kontaktní údaje.

 

Srážka s domácím zvířetem

Obdobná situace je, pokud srazíte domácí zvíře. Nejčastěji se stává, že vám pod kola vběhne pes nebo kočka. Vždy volejte policii, protože ta musí zjistit majitele, případně opatrovatele zvířete a viníka dopravní nehody. Opět platí důkladné nafocení nehody a případné zajištění kontaktů na svědky.

Pokud jste viníkem dopravní nehody, z vašeho povinného ručení se může hradit majiteli léčení, náhrada a případná citová újma za sraženého mazlíčka.

Pokud jste poškozeným, musí naopak majitel zvířete zaplatit vám. Ať už opravu auta, újmu na zdraví, léčení atd.

 

Chcete-li být srozumitelně a rychle obeznámeni o tom, co konkrétně dělat při dopravní nehodě, co vyplnit a jak, čtěte v našem dalším článku ze série o povinném ručení. 

 

Zdroje: 

1) https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/dopravni-nehoda-srazka-se-zviretem/
2) https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/dopravni-nehoda-srazka-vozidla-se-zveri/

3) http://www.pojisteni-prehledne.cz/cl0005-stret-se-zveri-je-4-nejcastejsi-pricinou-nehody-19.html
4) https://www.povinne-ruceni.com/clanky/jak-se-zachovat-pri-hrozicim-stretu-se-zveri/

 

 

mizera_jan

Honza Mizera

V IQMoney jsem pravá ruka poradců, když mají kopu práce. Ale to mají pořád. Dáváme dohromady vaše projekty a nalézáme nejlepší varianty. Pomáhám jim také s povinným ručením. Každý den z IQMoney odcházím s hlavou plnou nových znalostí. To mě baví na mé práci nejvíce.

jan tecka mizera (a) iqmoney tecka cz

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

m6Imh7mw

Buďte v plusu

7x návod, jak zapisovat, co vyděláte a za co zaplatíte

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Velké srovnání penzijního spoření 2020 z dlouhodobého hlediska

Jako každý rok, i v roce 2020 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS). Mnohem důležitější než aktuální výkonost penzijních fon ...

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Návod, jak postupovat při dopravní nehodě

Jak postupovat při dopravní nehodě, jste-li viníkem či poškozeným? Seznamte se s krátkým návodem, co při dopravní nehodě dělat zejména v případě, že se jedná o dro ...

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot