Návod, jak postupovat při dopravní nehodě

Jak postupovat při dopravní nehodě, jste-li viníkem či poškozeným? Seznamte se s krátkým návodem, co při dopravní nehodě dělat zejména v případě, že se jedná o drobnou nehodu. Na strýčka Google v tomto případě nebudete mít čas, čtěte proto právě teď.

 • Doba čtení 3 min.
 • 30.09.2019
 • Jan Mizera

Sepsání záznamu o dopravní nehodě je možné v následujících případech:

 • Škoda na vozidle po hrubém odhadu nepřesáhne částku 100 000 Kč (vztahuje se na každé zúčastněné vozidlo včetně přepravovaných věcí samostatně)
 • Nedošlo k jakémukoliv zranění či úmrtí některého z účastníků dopravní nehody.
 • Nedošlo k poškození majetku třetí osoby (sem se počítá i dopravní značení...)
 • Řidiči se jednoznačně dohodnou, kdo je viníkem nehody
 • Ani jeden z řidičů nevykazuje ani malé známky opilosti nebo jiných návykových látek
 • Záznam je možné sjednat pouze za přítomnosti obou účastníků dopravní nehody

K vyplnění se využívá Evropský záznam o dopravní nehodě, který by měl mít každý řidič ve vozidle (vzor vyplnění níže). Při jeho vyplnění je třeba být důsledný, jinak se můžete připravit o pojistné plnění, případně si způsobit zbytečné průtahy při řešení škody ze strany pojišťovny.

Jak postupovat při dopravní nehodě

Vyplňte Záznam o dopravní nehodě

Pokud si nevíte rady s vyplněním nebo postupem, při nehodě volejte na asistenční službu vaší pojišťovny (přehled konktaktů asistečních služeb zde nebo na vaší zelené kartě).  Záznam nevyplňujete, pokud je nehoda šetřena policií.

Zapište viníka nehody

Vždy přesně určete a zapište viníka. Velmi často se totiž stavá, že se viník nejprve přizná, ale následně svůj postoj změní a začne zapírat.

Podepište Záznam o dopravní nehodě

Záznam i se všemi kopiemi originálně oba podepište a nechte si 1 vyhotovení.

Nehodu nafoťte

Nehodu pečlivě nafoťte jak v celku, tak jednotlivé detaily poškození a zajistěte si případné svědky i s kontakty na ně.

Opište si číslo zelené karty

Nezapomeňte si také opsat jméno pojišťovny a číslo zelené karty druhé strany, které zároveň obsahuje číslo pojistné smlouvy povinného ručení.

 

zaznam-o-dopravni-nehode

Evropský záznam o dopravní nehodě

Zdroj: MDČR

Dejte si také pozor, aby obě strany měly stejné dokumenty a informace. Občas se totiž může stát, že někdo nepoctivý se pokusí informace v záznamu změnit ve svůj prospěch. Nehodu si vyfoťte, ať jste poškozený nebo viník. Pokud je vozidlo nepojízdné a ještě jste tak neučinili, zavolejte na svou pojišťovnu a využijte asistenční služby, které jsou součástí vaší pojistky. 

Povinnosti viníka a poškozeného

Pokud jste viníkem dopravní nehody, musíte to oznámit své pojišťovně. Zde také většinou vaše starosti končí.

Pokud jste poškozeným, ohlaste vzniklou škodu pojišťovně viníka, komunikujte s ní a doložte veškeré požadované dokumenty. Po doložení všech dokumentů musí pojišťovna nejpozději do 15 dní vyplatit peníze, jinak má poškozený nárok na penále z prodlení. 

Pokud je viník nepojištěn, nebo pochází ze zahraničí, budete vše nuceni řešit s Českou kanceláří pojistitelů (dále ČKP). U viníka ze zahraničí je doporučováno si jeho předložené doklady navíc vyfotit. Pokud viník od nehody ujede, volejte policii a s protokolem poté kontaktujte ČKP (tel: 221 413 111). Zde opět platí, že po doložení veškerých požadovaných dokumentů vám bude škoda zaplacena, tentokrát z garančního fondu.

Komplexní informace o tom, jak postupovat při dopravní nehodě připravila také Česká asociace pojistitelů, se kterou se můžete blíže seznámit zde. Jak postupovat při srážce se zvěří či zvířetem čtěte v dalším článku ze série o povinném ručení.

Asistenční služby – co je důležité

Pokud se vám s autem stane nějaká nehoda, vždy volejte své asistenční služby. Vyhnete se tak případnému neplnění ze strany pojišťovny. Zároveň dostanete po telefonu případné rady jak postupovat. Kontaktní telefon, číslo smlouvy i jméno své pojišťovny naleznete na zelené kartě, případně je možné volat na společnou asistenční linku 1224, která je však placená.

Ke každému povinnému ručení jsou zdarma základní asistenční služby, které však jsou velmi strohé. Některé služby jsou jen zprostředkovány, jiné proplaceny, ale mají nízký limit. Například odtah bývá klasicky limitován na 50 km. Málokdo si ale uvědomí, že do tohoto limitu se počítá cesta odtahového vozidla na místo havárie a zpět do servisu. Proto počítejte, že budete potřebovat velkou hotovost.

Příklad

Drobná nehoda mimo hlavní tahy, kdy se auto dostane do příkopu, a musí pro něj přijet odtahové vozidlo do vzdálenosti 50 km, by se základními asistencemi vypadala zhruba následovně:

povinne_ruceni_asistencni_sluzby

Z vlastní kapsy by tak majitel vozu musel zaplatit 4 730 Kč.

Asisteční služby

Zdroj: IQMoney Consulting, s.r.o.

 

Modelový příklad kliniky právní ochrany eucs.cz

Níže si můžete přečíst reálný příklad toho, jak může vypadat pojistné plnění z dopravní nehody při správném přístupu. Společnost EUCS se zabývá poskytováním servisu při prevenci škod a vymáháním oprávněných nároků poškozených. Primární není vás strašit, ale ukázat vám na reálném případu, jak pojistné plnění z povinného ručení funguje. Proto pokud vás to zajímá, čtěte dál.


Paráfrázujeme pojistnou událost z webu eucs:
Pan Holan se v květnu 2017 projížděl na své motorce a stal se obětí dopravní nehody, kterou zavinil řidič osobního vozu, který mu na hlavní silnici nedal přednost v jízdě. Při této dopravní nehodě pan Holan utrpěl doživotní trvalé následky v podobě amputace pravé dolní končetiny, omezení hybnosti pravé i levé ruky a poranění páteře. Díky profesionálnímu zastupování společností EUCS získal pan Holan celé odškodnění ve výši 11 290 669 Kč, na které měl dle zákona nárok.


Konkrétně vypadalo plnění následovně:

 • 650 852 Kč za utrpěnou bolest
 • 3 350 835 Kč za trvalé následky po nehodě
 • 4 504 433 Kč za ušlý zisk z podnikání (dle daňového přiznání)
 • 1 344 549 Kč za ošetřovné a náklady na léčení
 • 950 000 Kč za duševní útrapy rodiny
 • 490 000 Kč jako doplatek po revizi výplaty jeho životní pojistky

Doufáme, že pro vás byly tyto informace přínosné, ale nebudete je potřebovat využít.

Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů bez nehod!

 

 

 Přejeme Vám štastné kilometry bez nehod. :-)

 

Zdroje:

1) https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/kdy-sepsat-zaznam-o-dopravni-nehode/

2) http://www.cap.cz/images/Brozury/CAP_Evropsky_zaznam_o_nehode_CZ-12_1_2010.pdf

3) https://www.povinne-ruceni.com/asistencni-sluzby/

 

mizera_jan

Honza Mizera

V IQMoney jsem pravá ruka poradců, když mají kopu práce. Ale to mají pořád. Dáváme dohromady vaše projekty a nalézáme nejlepší varianty. Pomáhám jim také s povinným ručením. Každý den z IQMoney odcházím s hlavou plnou nových znalostí. To mě baví na mé práci nejvíce.

jan tecka mizera (a) iqmoney tecka cz

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

Jp8mptF3j

Buďte v plusu

7x návod, jak zapisovat, co vyděláte a za co zaplatíte

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Velké srovnání penzijního spoření 2020 z dlouhodobého hlediska

Jako každý rok, i v roce 2020 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS). Mnohem důležitější než aktuální výkonost penzijních fon ...

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Co dělat při srážce se srnou, zvěří a domácím zvířetem

Na podzim je pravděpodobnost střetu se srnou či jinou lesní zvěří zvýšená. Pokud právě teď dumáte a nevíte, jak byste se zachovali, vezměte zodpovědnost do svých rukou

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot