Sepsání záznamu o dopravní nehodě je možné v následujících případech:
- Škoda na vozidle po hrubém odhadu nepřesáhne částku 100 000 Kč (vztahuje se na každé zúčastněné vozidlo včetně přepravovaných věcí samostatně)
- Nedošlo k jakémukoliv zranění či úmrtí některého z účastníků dopravní nehody.
- Nedošlo k poškození majetku třetí osoby (sem se počítá i dopravní značení...)
- Řidiči se jednoznačně dohodnou, kdo je viníkem nehody
- Ani jeden z řidičů nevykazuje ani malé známky opilosti nebo jiných návykových látek
- Záznam je možné sjednat pouze za přítomnosti obou účastníků dopravní nehody
K vyplnění se využívá Evropský záznam o dopravní nehodě, který by měl mít každý řidič ve vozidle (vzor vyplnění níže). Při jeho vyplnění je třeba být důsledný, jinak se můžete připravit o pojistné plnění, případně si způsobit zbytečné průtahy při řešení škody ze strany pojišťovny.
Jak postupovat při dopravní nehodě
Vyplňte Záznam o dopravní nehodě
Pokud si nevíte rady s vyplněním nebo postupem, při nehodě volejte na asistenční službu vaší pojišťovny (přehled konktaktů asistečních služeb zde nebo na vaší zelené kartě). Záznam nevyplňujete, pokud je nehoda šetřena policií.
Zapište viníka nehody
Vždy přesně určete a zapište viníka. Velmi často se totiž stavá, že se viník nejprve přizná, ale následně svůj postoj změní a začne zapírat.
Podepište Záznam o dopravní nehodě
Záznam i se všemi kopiemi originálně oba podepište a nechte si 1 vyhotovení.
Nehodu nafoťte
Nehodu pečlivě nafoťte jak v celku, tak jednotlivé detaily poškození a zajistěte si případné svědky i s kontakty na ně.
Opište si číslo zelené karty
Nezapomeňte si také opsat jméno pojišťovny a číslo zelené karty druhé strany, které zároveň obsahuje číslo pojistné smlouvy povinného ručení.
Evropský záznam o dopravní nehodě
Zdroj: MDČR
Dejte si také pozor, aby obě strany měly stejné dokumenty a informace. Občas se totiž může stát, že někdo nepoctivý se pokusí informace v záznamu změnit ve svůj prospěch. Nehodu si vyfoťte, ať jste poškozený nebo viník. Pokud je vozidlo nepojízdné a ještě jste tak neučinili, zavolejte na svou pojišťovnu a využijte asistenční služby, které jsou součástí vaší pojistky.
Povinnosti viníka a poškozeného
Pokud jste viníkem dopravní nehody, musíte to oznámit své pojišťovně. Zde také většinou vaše starosti končí.
Pokud jste poškozeným, ohlaste vzniklou škodu pojišťovně viníka, komunikujte s ní a doložte veškeré požadované dokumenty. Po doložení všech dokumentů musí pojišťovna nejpozději do 15 dní vyplatit peníze, jinak má poškozený nárok na penále z prodlení.
Pokud je viník nepojištěn, nebo pochází ze zahraničí, budete vše nuceni řešit s Českou kanceláří pojistitelů (dále ČKP). U viníka ze zahraničí je doporučováno si jeho předložené doklady navíc vyfotit. Pokud viník od nehody ujede, volejte policii a s protokolem poté kontaktujte ČKP (tel: 221 413 111). Zde opět platí, že po doložení veškerých požadovaných dokumentů vám bude škoda zaplacena, tentokrát z garančního fondu.
Komplexní informace o tom, jak postupovat při dopravní nehodě připravila také Česká asociace pojistitelů, se kterou se můžete blíže seznámit zde. Jak postupovat při srážce se zvěří či zvířetem čtěte v dalším článku ze série o povinném ručení.
Asistenční služby – co je důležité
Pokud se vám s autem stane nějaká nehoda, vždy volejte své asistenční služby. Vyhnete se tak případnému neplnění ze strany pojišťovny. Zároveň dostanete po telefonu případné rady jak postupovat. Kontaktní telefon, číslo smlouvy i jméno své pojišťovny naleznete na zelené kartě, případně je možné volat na společnou asistenční linku 1224, která je však placená.
Ke každému povinnému ručení jsou zdarma základní asistenční služby, které však jsou velmi strohé. Některé služby jsou jen zprostředkovány, jiné proplaceny, ale mají nízký limit. Například odtah bývá klasicky limitován na 50 km. Málokdo si ale uvědomí, že do tohoto limitu se počítá cesta odtahového vozidla na místo havárie a zpět do servisu. Proto počítejte, že budete potřebovat velkou hotovost.
Příklad
Drobná nehoda mimo hlavní tahy, kdy se auto dostane do příkopu, a musí pro něj přijet odtahové vozidlo do vzdálenosti 50 km, by se základními asistencemi vypadala zhruba následovně:
Z vlastní kapsy by tak majitel vozu musel zaplatit 4 730 Kč.
Asisteční služby
Zdroj: IQMoney Consulting, s.r.o.
Modelový příklad kliniky právní ochrany eucs.cz
Níže si můžete přečíst reálný příklad toho, jak může vypadat pojistné plnění z dopravní nehody při správném přístupu. Společnost EUCS se zabývá poskytováním servisu při prevenci škod a vymáháním oprávněných nároků poškozených. Primární není vás strašit, ale ukázat vám na reálném případu, jak pojistné plnění z povinného ručení funguje. Proto pokud vás to zajímá, čtěte dál.
Paráfrázujeme pojistnou událost z webu eucs:
Pan Holan se v květnu 2017 projížděl na své motorce a stal se obětí dopravní nehody, kterou zavinil řidič osobního vozu, který mu na hlavní silnici nedal přednost v jízdě. Při této dopravní nehodě pan Holan utrpěl doživotní trvalé následky v podobě amputace pravé dolní končetiny, omezení hybnosti pravé i levé ruky a poranění páteře. Díky profesionálnímu zastupování společností EUCS získal pan Holan celé odškodnění ve výši 11 290 669 Kč, na které měl dle zákona nárok.
Konkrétně vypadalo plnění následovně:
- 650 852 Kč za utrpěnou bolest
- 3 350 835 Kč za trvalé následky po nehodě
- 4 504 433 Kč za ušlý zisk z podnikání (dle daňového přiznání)
- 1 344 549 Kč za ošetřovné a náklady na léčení
- 950 000 Kč za duševní útrapy rodiny
- 490 000 Kč jako doplatek po revizi výplaty jeho životní pojistky
Doufáme, že pro vás byly tyto informace přínosné, ale nebudete je potřebovat využít.
Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů bez nehod!
Přejeme Vám štastné kilometry bez nehod. :-)
Zdroje:
1) https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/kdy-sepsat-zaznam-o-dopravni-nehode/
2) http://www.cap.cz/images/Brozury/CAP_Evropsky_zaznam_o_nehode_CZ-12_1_2010.pdf
3) https://www.povinne-ruceni.com/asistencni-sluzby/