Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace hypoték až od tohoto data.

  • Doba čtení 3 min.
  • 30.11.2016
  • Jan Mizera

Nová úprava zákona má za cíl omezení nekalých praktik v poskytování úvěrů, větší šanci pro klienty své závazky splatit dříve a v neposlední řadě klade větší důraz na odbornou kvalifikaci obchodních zástupců. Seznamte se se všemi klady a zápory.

Výhody:

Mimořádné splátky kdykoliv

Za pozitivní změnu mohou klienti pokládat to, že budou moci své úvěrové závazky splatit dříve. Nové parametry totiž přinášejí možnost umořovat úvěr klidně každý rok pomocí mimořádně vložených splátek.

Omezená výše sankcí

Dobrou zprávou je také fakt, že lidé s volnými finančními prostředky mohou svůj úvěr zcela splatit za cenu mnohem nižších sankcí než bylo doposud. Rozdíly oproti současným poplatkům budou až v řádech desetitisíců.

Podpora v těžkých životních situacích

Zákon pamatuje na nepříjemné situace, které život přináší a mohou klientovi zabránit řádně splácet své závazky. Proto bude možné v případě mimořádné situace jako je např. úmrtí, dlouhodobá nemoc či invalidita, splatit úvěr předčasně zcela zdarma.

Omezení nekalých praktik

Změnami v legislativě chce stát docílit větší transparentnosti v poskytování bankovních i nebankovních úvěrů. Větší důraz bude kladen na řádnou registraci všech poskytovatelů u České národní banky. Omezí tím nekalé praktiky spojené zejména v poskytování nebankovních produktů.

Zvýšení kvality v poskytování úvěrů

Prioritou před uzavřením smlouvy s klientem bude jeho informovanost o veškerých nabídkách, povinnostech, právech a rizicích. Bude mít lepší přehled o konkurenčních nabídkách např. na základě ukazatele RPSN (roční procentní sazba nákladů). S tím se pojí nadstandartní proškolení finančních poradců a všech poskytovatelů, kteří musí absolvovat odbornou přípravu zakončenou zkouškami.

 

Nevýhody:

Zvýšení úrokových sazeb

Většina bank pružně reagovala na nový zákon zvýšením úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Některé o 0,1 - 0,2 %, jiné až o 0,5 %.

Konec 100% hypoték

Mezi zásadní změny rozhodně patří skutečnost, že od 1. 12. 2016 nebudou banky poskytovat tzv. 100% úvěry. Klient musí naspořit minimálně 10 % vlastních zdrojů, od dubna 2017 to bude dokonce 15 % vlastních zdrojů z požadované výše úvěru. Přihlédneme-li ke skutečnosti, že od 1. 11. 2016 je kupující nově povinnen platit 4% daň z nemovitosti, je pochopitelné, že toto navýšení je veřejností vnímáno negativně.

Nižší dostupnost úvěru

Zákon také zpřísní posuzování bonity klientů. Má tak být zaručeno, že úvěr získá skutečně jen člověk, který je schopný dostát svým závazkům. V praxi to proto může znamenat nižší dostupnost úvěru.

 

I když se může zdát úprava zákona jakkoli složitá, není to nic, čeho bychom se měli bát nebo co by nám mělo pokazit vánoční čas. Každou situaci doporučujeme konzultovat se zkušeným hypotečním specialistou, který ví jak na to.

mizera_jan

Honza Mizera

V IQMoney jsem pravá ruka poradců, když mají kopu práce. Ale to mají pořád. Dáváme dohromady vaše projekty a nalézáme nejlepší varianty. Pomáhám jim také s povinným ručením. Každý den z IQMoney odcházím s hlavou plnou nových znalostí. To mě baví na mé práci nejvíce.

jan tecka mizera (a) iqmoney tecka cz

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

iTS9vS

Buďte v plusu

7x návod, jak zapisovat, co vyděláte a za co zaplatíte

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Velké srovnání penzijního spoření 2020 z dlouhodobého hlediska

Jako každý rok, i v roce 2020 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS). Mnohem důležitější než aktuální výkonost penzijních fon ...

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Návod, jak postupovat při dopravní nehodě

Jak postupovat při dopravní nehodě, jste-li viníkem či poškozeným? Seznamte se s krátkým návodem, co při dopravní nehodě dělat zejména v případě, že se jedná o dro ...

přečíst celý článek

Co dělat při srážce se srnou, zvěří a domácím zvířetem

Na podzim je pravděpodobnost střetu se srnou či jinou lesní zvěří zvýšená. Pokud právě teď dumáte a nevíte, jak byste se zachovali, vezměte zodpovědnost do svých rukou

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot