Spoření na penzi je dlouhodobé a jeden dobrý nebo špatný rok nebo dva v něm nehraje roli. Svůj penzijní fond je tedy dobré zhodnotit až s odstupem několika let spoření. Nejvíce ovlivní výnos samozřejmě zvolená strategie, která by měla být stanovena nejen profilem klienta, ale i délkou odchodu do důchodu.
Konzervativní fondy DPS (doplňkové penzijní spoření)
Tyto fondy mají velmi nízkou rizikovost poklesu. Investují zpravidla hlavně do vybraných převážně státních dluhopisů a nástrojů peněžního trhu centrálních bank. Je vhodný pro investory, kteří chtějí minimalizovat riziko ztráty.
Vyvážené fondy DPS (doplňkové penzijní spoření)
Fondy se střední rizikovostí. Investují zpravidla z 60% stejně jako konzervativní fondy. Zbylých 40% bývá investováno do akcií, akciových fondů a jiných rizikovějších aktiv. Je vhodný pro investory, kteří chtějí pokrýt inflaci.
Dynamický fond DPS (doplňkové penzijní spoření)
Fondy s vysokou rizikovostí. Mohou investovat až ze 100% do akcií, akciových fondů a jiných rizikovějších aktiv. Jsou vhodné pro mladé investory s dlouhou dobou spoření a pro investory, kteří požadují zhodnocení peněz.
Fondy smíšené či s odlišnou strategií DPS (doplňkové penzijní spoření)
Různé druhy fondů s odlišnou strategií než výše uvedené. Například ČS etický fond investující do firem se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí.
Zdroje:
1) https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace
2) https://www.mesec.cz/clanky/proc-by-vas-nemela-zajimat-aktualni-vykonnost-penzijnich-fondu/
4) Data a výroční zprávy penzijních společností
Výroční zpráva penzijní společnosti ČSOB
Výroční zpráva penzijní společnosti KB
Výroční zpráva penzijní společnosti Conseq
Výroční zpráva penzijjní společnosti NN