Finanční nezávislost a důchod

Až v budoucnu oceníte, že jste před 30 lety začali investovat. Začněte už teď investovat po menších částkách. Vytváříme strategie jak Vás na budoucnost, finanční nezávislost a důchod připravit co nejlépe.

Indexové fondy, podílové fondy, penzijní spoření a další

Důchod se bude pohybovat na úrovni 30 % vašeho průměrného příjmu. Jestliže teď vyděláváte 30 000 Kč, váš důchod bude 10 000 Kč. Stát nás proto podporuje k vytváření finančních rezerv. Státem dotované produkty se nazývají doplňkové penzijní spoření a investiční životní pojištění. Nemusí to však být vždy ta nejlepší variata.

Doplňkové penzijní spoření

Důchodové spoření bude zhodnocovat vaše peníze v penzijních fondech podle zvolené investiční strategie. Při úložce 1 000 Kč měsíčně dostanete od státu navíc 2 760 Kč ročně.

Spoření můžete využít také jako příspěvek od zaměstnavatele a na daňové odpočty ve výši až 24 000 Kč ročně - své daňové přiznání tak snížíte o 3 600 Kč. Naspořené peníze si vyberete z penzijního spoření po dosažení důchodového věku.

Pokud Vás zajímají rozdíly mezi penzijními fondy, tak se podívejte na článek v našem IQMagazínu, ve kterém uvidíte výsledky zhodnocení za poslední roky.

Otevřené podílové fondy OPF a Indexové fondy ETF

 

Otevřené podílové fondy využívají většinou aktivní investiční strategie, kde analyzují akciový trh a snaží se vybírat ty nejlepší tituly do svého fondu. Pasivní indexové ETF fondy nevybírají konkrétní akcie, ale kupují celý koš těch největších akcií světa, USA, nebo Evropy.

Vstoupít do podílových fondů u investičních společností lze od 500 Kč měsíčně. Tyto společnosti nabízejí jako přípravu na penzi tzv. fondy životního cyklu. Zvolíte investiční horizont a začnete investovat. Teoreticky byste se už o nic dalšího nemuseli starat. Produkt je navržen tak, že je široce diverzifikován. Čím více se blížíte datum výběru prostředků, tím větší je zastoupení konzervativních fondů a menší množství akciových fondů. 

Tyto fondy jsou ovšem nákladově vyšší a poslední dobou nedosahují očekávaných výsledků. Na základě toho jsou více populární globální fondy hodnotových akcií. My doporučujeme našim klietům nízkonákladové ETF a pomocí nich si budovat aktiva na svou budoucnost.

 

Co vám přinese spolupráce s IQMoney?

odrazka setlesi Vytvoříme strategii a plán, jak Vás připravit na důchod a finanční nezávislost.

 

Pomůžeme Vám stanovit si, za jak dlouho chcete být finančně nezávislí. Jak vysokou měsíční rentu budete potřebovat. A z jakých aktiv bude Vaše renta čerpána. 

Příklad:

Máte aktuální výdaje 50.000,- měsíčně. Chcete si uchovat Váš životní standard a očekáváte, že Vaše výdaje budou i v 65 letech stejné. Nakreslete si koláč příjmu v tomto období. Důchod se těžce odhaduje, protože náhradový poměr bude zcela jistě klesat. Čím jste mladší, tím obtížnější je státní důchod odhadnout. Řekněme, že bude 15.000,- měsíčně. Dále máte investiční byt, na který je hypotéka a počítáte , že to bude další dílek do vašeho koláče příjmu 10.000,- měsíčně. Dále máte penzijní fond u své banky 1000,- měsíčně, nastaven na dynamickou strategii. Zde očekáváme 5.000,- renty měsíčně. To znamená, že nám zbýva 20.000,- renty, který musíme získat. Což značí minimálně 5 mil investičního majetku. Pokud je Vám 35, tak to znamená investovat do akciového portfolia nejméně 5000,-/ měsíčně. Pokud Vám je 45 let, tak to musí být minimálně 11.000,- měsíčně.

Váš koláč aktiv na rentu vypadá nyní dobře. Nesází na jednoho koně a dává hlavu a patu. Teď už jen vydržet a každý rok měsíční částku navyšovat o inflaci, aby i vaše renta byla v aktuálních cenách.

 

Doporučení pro ty nejmladší:

Je vám pětadvacet, třicet? Začněte po menších částkách. Nejjednodušší investice je akciové portfolio na penzijním fondu. Pokud chcete odkádat více než 1000,- měsíčně založte si Portu, nebo indexový fond přes Vaši banku. Tento brzký start Vás můžeme k cíli výrazně přiblížit. Výše zmíněných 5 mil. dosáhnete od 25 let za částku 2300,- měsíčně. 

Až budete mít v investiční najetek v řádech stovkách tisícíc , tak zvažte, zda by měl pro Vás přínos poradce.

 

odrazka setlesi Audit stávajících produktů 

Historicky se nám nahromadilo určité množství produktů, které někdy nemusí dávat smysl. Projdeme je společně a zvážíme, zda mohou plnit v rámci vašeho koláče aktiv na rentu, důležitou funkci. 

 

odrazka setlesi Držet se strategie a bezpečně dosahovat svých cílů

Nejnáročnější je dosahovat finančních cílů a majetku bez poradce a bez plánu. Ani pokud máte poradce není vyhráno. Pravděpodobnost však větší. Pokud máte dobrý finanční plán , který si můžete udělat klidně sami, tak bude Váš majetek opět o něco větší, než kdybyste ho neměli. Dle statistik měli 2,7x větší majetek lidé, kteří vlastnili finanční plán a spolupracovali s finančním poradcem. A to je náč cíl. Pomoct Vám vybudovat dostatečný investiční majetek pro vaši budoucnost a finanční nezávislost.

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

m6Rgfk7

Jak bezpečně investovat

10 bezpečnostních pravidel,
které používají finanční profesionálové
k ochraně investice

 

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Nabízíme konzultace i v dalších oblastech

Rizika a úrazy

Získejte informace o životním pojištění a úrazovém pojištění dětí, které na internetu ani v pojišťovně nezjistíte. Zařaďte se mezi ty, kteří nahlédli ...

získat více informací

Investice

Pomůžeme naplánovat finanční rozhodnutí na několik let dopředu. Vytvoříme finanční a investiční plán, díky kterému dosáhnete bezpečně svých cílů a přiblížíte finanční nezávislosti.

získat více informací

Auto-moto

Na auta je u nás odborník Honza. Pomáhá nám vyhledat nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění. Ví více než srovnávače a kalkulačky povinného ručení na internetu. ...

získat více informací

Úvěry

Osekáme reklamní sdělení „výhodných” půjček na minimum. Je-li pro vás půjčka nevyhnutelná, mějte nás při jejím sjednávání v zádech.

získat více informací

Bydlení

„Chceme hypotéku až za tři roky, teď to není na pořádku dne.“ Tuto odpověď od našich klientů neslýcháváme. Radí se s námi už teď. Za tři roky jim hypotéku hladce vyřídíme a mohou ...

získat více informací

Odpovědnost za škodu

Přijďte se alespoň informovat, co to pojištění odpovědnosti za škodu v životě, v zaměstnání a v podnikání je, na co ho použít a jakou částkou se chránit. V zahrani ...

získat více informací

Ochrana nemovitosti a domácnosti

Proklepněte si pojišťovnu u odborníka dříve, než jí dáte právo chránit vaše soukromí - váš byt nebo rodinný dům. Využijte srovnání pojištění nemovitosti a domácnosti a buďte obeznámeni se v ...

získat více informací

dot