Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

  • Doba čtení 2 min.
  • 22.11.2016
  • Martin Říha

Na co všechno dopředu myslet ještě před tím, než se rozhodnete požádat banku o hypotéku? Budete možná překvapeni, že důkladná příprava na 4 základní podmínky může cestu k vysněnému bydlení výrazně usnadnit. 

Banky bude zajímat váš příjem

Příjem je jedna ze základních podmínek schválení hypotéky. Banky preferují stálý příjem ze zaměstnání nebo podnikání. Ideální je pracovní smlouva na dobu neurčitou. Nežádoucí je zkušební nebo výpovědní lhůta. Některé banky akceptují také doplňkové příjmy v podobě příjmů z pronájmu, důchody, mateřský nebo rodičovský příspěvek nebo vyplácení invalidity 3. stupně.

Čisté úvěrové registry

Do bankovních i nebankovních registrů banka nahlíží vždy, když požádáte o úvěr. Banku zajímá, zda opakovaně nebo s výrazným zpozděním neporušujete placení úvěrů nebo například i paušál za telefon. Obáváte se, že byste mohli mít v registru negativní záznam? Požádejte banku raději o zaslání výpisu z bankovního i nebankovního registru a přesvědčte se.

Banky nepožadují, aby klient neměl žádný stávající úvěr. Naopak. Banky často pozitivně přistupují k tomu, když existuje ve vašem portfoliu například kreditní karta nebo kontokorent, i nečerpaný. Jednoduše řečeno, pokud máte přiměřené množství dluhů, které jsou navíc řádně spláceny, je další podmínka hypotéky splněna.

Jak bude úvěr zajištěn

Hypoteční úvěr musí být vždy zajištěn vhodnou nemovitostí. Nejčastěji klienti poskytují jako zástavu nemovitost, na kterou si berou úvěr. Od výše zajištění se odvíjí výše úrokové sazby.

Vlastní finanční zdroje

Nadchází čas, kdy banky budou od klienta požadovat vlastní peněžní prostředky ke spolufinancování jeho záměru. Od 1. 12. 2016 už nebude možné vzít si hypotéku bez toho, aniž byste neměli naspořeny vlastní finanční prostředky. Přestanou tak existovat 100% hypotéky. Klient bude muset naspořit minimálně 10% vlastních zdrojů.

Banka nelpí na tom, aby naspořené peníze ležely na běžném účtu v bance. Můžete je mít uloženy na stavebním spoření, v investičních produktech nebo doma pod polštářem. Variantou vlastních zdrojů je i další nemovitost, kterou můžete poskytnout do závazku. Ve výsledku můžete za hypotéku ručit i více nemovitostmi.

 

Ne každý řeší koupi nebo výstavbu nemovitosti. Přečtěte si ucelené informace o tom, co a jak lze ve vaši situaci zafinancovat. Je dobré vědět, že úvěr na bydlení můžete získat také na účel rekonstrukce, vypořádání majetkových poměrů po rozvodu nebo v dědictví, refinancování starých závazků nebo zpětné proplacení peněz, které jste do bydlení vložili.

Chcete-li vědět více o podmínkách k získání hypotéky, rádi vás na ně s předstihem připravíme. 

riha_martin

Martin Říha

Tak jako dům musí mít pevné základy, tak i vztahy a práce s našimi klienty jsou postaveny na férovém přístupu a důvěře. Budujeme vztahy na celý život. Mám velké štěstí, že se můžu setkávat i v práci s lidmi, které mám rád.

martin tecka riha (a) iqmoney tecka cz

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

8wwcMb

Buďte v plusu

7x návod, jak zapisovat, co vyděláte a za co zaplatíte

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Velké srovnání penzijního spoření 2020 z dlouhodobého hlediska

Jako každý rok, i v roce 2020 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS). Mnohem důležitější než aktuální výkonost penzijních fon ...

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Návod, jak postupovat při dopravní nehodě

Jak postupovat při dopravní nehodě, jste-li viníkem či poškozeným? Seznamte se s krátkým návodem, co při dopravní nehodě dělat zejména v případě, že se jedná o dro ...

přečíst celý článek

Co dělat při srážce se srnou, zvěří a domácím zvířetem

Na podzim je pravděpodobnost střetu se srnou či jinou lesní zvěří zvýšená. Pokud právě teď dumáte a nevíte, jak byste se zachovali, vezměte zodpovědnost do svých rukou

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot