Na co si dát pozor při výběru hypotéky, pojištění, investice a stavebního spoření? Sepsali jsme 9 nejdůležitějších zásad, jak nepřijít zbytečně o peníze.
Máte-li zkušenosti s hypotékou, pojištěním, investicí i stavebním spořením, otestujte se. Pokud každou ze zásad dodržujete už teď, dejte si 1 bod. Upřímnost nade vše.
Aktualizujte svou pojistnou smlouvu
Pokud jste do smlouvy 15 let nenahlédli, udělejte to raději teď hned. Řeč je zejména o pojištění nemovitosti a životní pojistce. Kontaktujte pojišťovnu nebo finančního poradce a informujte je o důležitých změnách ve vašem životě. Zajistí vám dostatečné krytí v případě škodní události.
Čtěte smlouvy
Pokud vám finanční poradce, banka nebo pojišťovna něco ve smlouvě slibuje, ujistěte se i sami, že sliby odpovídají skutečnosti. Oprostěte se od toho, že smlouvu musíte rychle podepsat a co nejméně zdržovat druhou stranu. Sami si odpovězte na otázku „Co, za kolik a proč?" Až budete znát odpověď, podepište.
Neinvestujte podle zpráv v mediích
Historický vývoj akcií v médiích nelze promítat do budoucnosti. Nejsou zárukou toho, že fond, který vydělával 5 %, bude dosahovat tohoto výnosu i v budoucnu.
Nevěřte, že nejnižší úrok je ten nejlepší
Skryté poplatky za banko-pojištění k hypotéce (nejčastěji životní pojištění a pojištění nemovitosti) mohou průměrnou sazbu hypotéky zvednout i o 40 000 Kč za dobu fixace. Potom může být výhodnější sazba 1,99 % při splátce 8 100 Kč/měsíčně než sazba 1,79 % při splátce 8 000 Kč/měsíčně, ale s povinným banko-pojištěním.
Plaťte pojištění nebo dejte výpověď
Pokud jste se zavázali k pravidelným platbám životního pojištění, nezapomínejte ho platit. V opačném případě nezapomeňte poslat na pojišťovnu výpověď z pojištění. Pojišťovna po vás totiž může vymáhat neuhrazené platby a penále za vymáhací proces.
Počítejte poplatky
Zejména u hypotéky a stavebního spoření. Úrokovou sazbu si dobře propočítejte i s případným povinným banko-pojištěním. U stavebního spoření mohou být zpoplatněny i změny cílové částky, kterou budete chtít naspořit. Poplatky se mohou pohybovat i v řádech několika tisíc korun. Spořitelna si je vezme z vašich vkladů.
Pozor na akční nabídky
Dávejte si pozor na nabídku finančních produktů typu zdarma. Například u stavebního spoření může být podmínkou určitá výše vkladu do určité doby. Nesplníte-li podmínku, naúčtují vám poplatky.
Prostudujte do detailu svou úrazovku
Vaše úrazovka se totiž nevztahuje s největší pravděpodobností na všechny úrazy, například na úrazy při vodních sportech. Některé pojišťovny ale umožňují zaplatit si toto připojištění jen na určitý počet dní zasláním sms zprávy. Tuto službu nabízí například PČS Flexi.
Vyhledejte odhadce pracujícího pro více bank
Ověřte si reálnou hodnotu neboli zástavní hodnotu nemovitosti u odhadce pracujícího pro více bank ještě před podpisem rezervační smlouvy s prodávajícím. Pokud by byl odhad banky nižší než kupní cena prodávajícího, museli byste k hypotéce shánět ještě statisíce navíc. Seznam odhadců pracujících pro banky vám rádi poskytneme.
Například jedna banka by na dům v hodnotě 2,5 milionu Kč poskytla hypotéku pouze v maximální výši 2,2 milionu Kč, za to druhá banka ve výši 2,4 milionu Kč.
To je všechno?
Poradci IQMoney nás zásobují i dalšími postřehy z chyb klientů přímo z praxe každý den. Byla by škoda nepodělit se s vámi o nich i v dalších článcích. A jak jste dopadli v testu?
0-2 body
Jak vám můžeme být užiteční při výběru finančních produktů? Podívejte se.
3-5 bodů
Čeká na vás ještě náš druhý článek.
6-8 bodů
Jde vidět, že o svých penězích přemýšlíte. Dobrá práce.
9 bodů
Gratulujeme. Když dáte test na jedničku i v dalším článku, bereme vás do týmu.