Je víkend. Jste v nákupním centru. Chcete dárek pro přítelkyni nebo přítele, manželku nebo manžela, pro děti, rodiče, babičku, dědečka, pro druhou babičku, druhého dědečka, sestru, bratra, neteř, synovce, domácího mazlíčka. A ještě by to chtělo něco pro nejbližší přátelé, sousedy a nějakou drobnost do práce.
Vánoční výzdobu už má vaše polovička hotovou, ale chtěla by se podívat ještě do IKEI. Třeba tam bude něco, co nutně potřebujete. Letos napeče jen pět druhů vánočního cukroví. Ale vy víte, že jí svědomí nedá nenapéct ho jedenkrát tolik.
Koupit vánoční stromeček, kapra, nakoupit zásoby dobrot na vánoční svátky. V elektru navíc mají akci na HD televizor, který si chcete koupit už dva roky.
Poznáváte se?
Spočítali jste si celkové výdaje na vánoční svátky v minulém roce? Pokud ne, monitorujte je pro zajímavost letos. Třetina Čechů utratí průměrně za dárky, vánoční dekorace, jídlo a pití 8 000 Kč, každý desátý Čech dokonce 17 000 Kč. 25 % jde průměrně z našich mezd jen na vánoční dárky. Téměř polovina lidí nakupuje dárky na poslední chvíli a snáze podléhá impulzivním nákupům.
Kvůli hezkému Štědrému dni se v Česku zadlužuje půjčkou každý osmý Čech a třetina o tom uvažuje. Podle průzkumu PROFI CREDIT je průměrná výše půjčky 10 000 Kč. Je potřeba si uvědomit, že za dárek ve slevě zaplatíte ve skutečnosti po přičtení splátek ještě více, než před slevou. Jak před Vánoci nepodlehnout síle obchodníků a emocím?
Začněte s monitoringem výdajů
Ještě než začnete s monitoringem
- Naplánujte si seznam vánočních dárků.
- Stanovte si finanční limit pro jednotlivé kategorie vánočních výdajů (např. dárky, balící papíry, jídlo, cukroví, dekorace).
- Nenakupujte spontánně, ale s jasným cílem.
- Větší výdaje plánujte dopředu. Všechny je přesně pojmenujte a přiřaďte k nim požadovanou částku. Na plánování výdajů se nám osvědčily např. spořící obálky od AirBank.
Čtyři zásady monitoringu
1. Nákup ihned zaznamenejte. Na papír, v mobilní aplikaci, v elektronickém bankovnictví, na webové platformě. Existuje velké množství nástrojů pro efektivní zaznamenávání výdajů.
2. Vytvářejte si co nejvíce kategorií vašich nákupů. Až graf výdajů uvidíte, budete mít větší přehled, kolik jste zaplatili např. za dárky, jídlo nebo dekorace.
3. Dělejte správná finanční rozhodnutí. Graf výdajů vám ukáže, jestli máte na nový závazek v rozpočtu místo. Pokud ne, projděte si jednotlivé kategorie nákupů a vymyslete, které z nich jste ochotni omezit.
4. Výsledkem monitoringu je přizpůsobit si výdaje tak, ať jste po Vánocích v plusu.
Máte raději vše na papíře? Používáte mobilní aplikace? Nebo potřebujete znát vše do koruny? V tomto e-booku si najde svůj způsob monitorování výdajů každý.
Cílem monitorování výdajů není být jako strýček Skrblík a začít bezhlavě šetřit. A už vůbec ne o Vánocích. Dopřejte sobě i svému okolí, co je vám libo. Cílem je mít svou finanční stránku pod kontrolou a přemýšlet nad svými penězi.
Po Vánocích pro vás chystáme inspirativní články o přístupu lidí k vánočním nákupům.
Pokud se o víkendu do nákupního centra vydáte, přejeme vám chladnou hlavu a pěkný výběr dárků pro vaše blízké.