Zajímá vás, jak investují ti nejbohatší v našich končinách? Pak vás jistě zaujme studie JT Banky s názvem Wealth Report 2023 (zpráva o finančním majetku), která každoročně odkrývá investiční chování a priority dolarových milionářů v České republice a na Slovensku. Letos se jí účastnilo 331 klientů a přináší hlavně poznatky o tom, jak se čeští a slovenští dolaroví milionáři (lidé s majetkem přes 1 milion dolarů) vyrovnávají s turbulentním obdobím na globálních trzích, jak se mění struktura jejich portfolií a co je pro ně při správě majetku nejdůležitější. Proč je důležité zajímat se o to, jak tito lidé investují? Protože nám otevírají dveře do světa 'velkých hráčů' a ukazují, jak chytře chrání a zhodnocují svůj majetek. Inspirujeme se jejich strategiemi a taktikami.
Toto téma si můžete poslechnout
I přes složitý rok 2022 hledí čeští a slovenští dolaroví milionáři do budoucna s optimismem. Mění se i jejich investiční strategie a přístup k investování. Stávají se z nich aktivnější investoři, kteří sází na růstová aktiva, která začínají tvořit až polovinu portfolia. Opouštějí tak svůj opatrný přístup. Z podnikatelů se poprvé stávají skuteční investoři, jejichž investiční apetit se přibližuje modelu západního světa. O tom, jak investují nejbohatší lidé světa si můžete přečíst náš článek zde. Bohatí si totiž uvědomují, že cenné papíry jsou právě tím nástrojem, který dokáže ochránit před inflací.
Roste také zájem o nákup nemovitostí v zahraničí, které představují nejen zajímavou investiční příležitost, ale rovněž se často stávají druhým domovem.
Bezpečnostní otázky trápí i nejbohatší. Čeští a slovenští dolaroví milionáři se obávají dezinformací a rozdělení společnosti na základě často zkreslené reality tvořené médii.
Vnímají i blízkost válek a katastrof, které nás v posledních letech potkaly. To je vede k tomu, že si více cení přítomnosti a věnují se sami sobě a svým blízkým.
Postoj milionářů k Evropské unii se dlouhodobě nemění. Stále ji vnímají pozitivně a vidí v ní více benefitů než negativ. Kritizují však stálý nárůst regulace a byrokracie ve všech odvětvích.
Jaký přístup má Český a Slovenský milionář ?
Jak se mění investiční portfolio?
Růstová složka nově tvoří základ portfolií milionářů. Akcie, dluhopisy a fondy dohromady tvoří více než polovinu investic. Jasně se tak ukazuje, že se nebojí rizika a chtějí zhodnocovat svůj majetek.
Zejména mladší investoři preferují akcie, které tvoří čtvrtinu jejich portfolia. Starší investoři nad 60 let se více zaměřují na dluhopisy, které tvoří pětinu jejich portfolia (21 % vs. 15 % u mladších). Toto rozložení odpovídá pravidlu, že s věkem klesá ochota riskovat. Pětina portfolia je pak napříč generacemi tvořena investičními nemovitostmi.
Hotovost tvoří více než 10 % portfolií milionářů, kteří ji vnímají jako rezervu pro investování. Češi a Slováci se v tomto ohledu blíží západnímu standardu. Otevírají se více investicím, a to i do akcií, které poprvé v historii tvoří pětinu portfolia. Tento trend bude nejspíše pokračovat i v budoucnu. Třetina milionářů totiž plánuje zvyšovat podíl akcií a dluhopisů. Chtějí také začít více investovat do private equity. Zároveň chtějí snižovat podíl hotovosti. Portfolio mění spíše mladší milionáři, starší generace provádí jen menší úpravy.
Jak vnímají rentu a růst hodnoty majetku?
Zhodnocení majetku je klíčové. 40 % českých a 43 % slovenských dolarových milionářů toto deklaruje jako svůj hlavní cíl. Neočekávají však žádný závratný růst svého portfolia. Nejčastěji deklarovaný meziroční růst bohatství je 2 % – 9 %. Dalšími cíli jsou zajištění renty (26 %) a uchování kupní síly jmění (21 %). Na Slovensku pak ještě více převažuje tvorba renty (37 %) nad uchováním hodnoty (10 %). Muži a ženy se v preferencích liší. Muži se zaměřují na zhodnocení a uchování kupní síly, ženy na zajištění renty a diverzifikaci.
Hlavní cíle správy jejich majetku jsou pak shodné s těmi západními. Platí přitom, že po zhodnocení majetku touží především mladší do 50 let, naopak uchování hodnoty kupní síly preferují více starší nad 60 let.
Nemovitosti jsou skvěle, ALE
Investování do nemovitostí je mezi milionáři dlouhodobě populární. Češi a Slováci jich ve svém portfoliu drží dvakrát více než investoři na západě. Ne nadarmo se říká, že: Co pro Američana jsou akcie, to pro domácího investora je nemovitost. Více než polovina milionářů je s tímto poměrem nemovitostí spokojena. Více než pětina českých a čtvrtina slovenských dolarových milionářů pak přiznává, že nemovitostí vlastní příliš mnoho. Naopak necelá pětina českých a 15 % slovenských dolarových milionářů deklaruje opak, tedy že nemovitostí mají málo.
Nejčastěji dolaroví milionáři investují do klasických rezidenčních nemovitostí, čtvrtina pak do stavebních pozemků a přibližně pětina do zemědělské půdy, lesů a skladů či logistických center. Stejný podíl, tedy pětina, do nemovitostí neinvestuje vůbec. Pokud se zaměříme na problémy spojené s investičními nemovitostmi, nejčastěji dolaroví milionáři uvádějí ty spojené s provozem, tedy opravy, byrokracii či problémy s řemeslníky a nájemníky.
V rámci naší práce s bonitními klienty se sami inspirujeme přístupem milionářů. Vždy pečlivě rozebereme jejich aktuální situaci a sestavíme jim investiční plán. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost, kterou zajišťujeme ochranou kapitálu a eliminací rizika trvalé ztráty peněz. Tento přístup se nazývá "wealth protection".
Klientům často stavíme investiční portfolio od základů s důrazem na jednoduchost, přehlednost a spolehlivost. Základní stavební kámen našich ETF portfolií tvoří aktiva, která jsou stabilní a předvídatelná i v dlouhodobém horizontu. Zde se inspirujeme strategiemi a postupy nejen českých a slovenských, ale i světových miliardářů, národních fondů a nadací. Naši klienti si nejvíce oblíbili portfolio sestavené podle Nobelovy nadace, o kterém podrobněji popisujeme zde.
Podívejte se na náš YouTube kanál
Napadly Vás nějaké otázky, které byste rádi probrali?
Nebo chcete začít investovat?
Zavolejte nám.
Zdroje:
1) Studie JT BANK https://www.jt-wr.com/
2) https://www.iqmoney.cz/iqmagazin/jak-investuji-nejbohatsi-lide-sveta-
3) https://www.iqmoney.cz/iqmagazin/jak-nejcasteji-investuji-nasi-klienti-1-000-000-