Důchod je obdobím, které mnozí očekávají, ale zároveň se ho obávají. Jaké jsou vaše představy o tomto životním období a jak se na něj připravujete? Jakub nedávno pořádal inspirující workshop, kde lidé ve věku nad 55 let sdíleli své myšlenky a zkušenosti ohledně důchodu. Nyní by se s vámi rád krátce podělil o některé jejich příběhy a úvahy.
Naše budoucnost je velké téma. Čím více se blíží, tím intenzivněji jí řešíme. K dnešnímu tématu mě inspirovali lidé na workshopu v Ostravské firmě na litá kola Maxion Wheels. Strávili jsme spolu 4 dny a díky tomu měli prostor probrat detailně velké množství témat. Workshop byl koncipován pro zaměstnance 55+. Udělali jsme si úvodní kolečko, kde se měl každý vyjádřit, na co bychom se měli během kurzů zaměřit a jaké je jeho hlavní finanční téma. Všichni se jednoznačně shodli. Největším tématem je příprava na penzi. Někdo ji měl za 2 roky jiný za 7. Všichni ji však měli na dohled. K mému překvapení znali úplně všichni výši svého důchodu. Je pravdou, že je to jednodušší díky bankovní identitě.
Článek si můžete poslechnout i ve formě podkástu přímo na našich stránkách
Následně se rozvinula debata a začali jsme probírat, jak nad penzí každý přemýšlí. Ozval se pán a řekl:
"Celý život jsem pracoval a poctivě odváděl daně, tak očekávám, že dostanu důstojnou penzi, se kterou si vystačím".
Vzal jsem fix. Na tabuli nakreslil velký obdélník a do něho napsal důchod 2023 až 2043. Pod obdélník nakreslil jeden pilíř a do něho napsal starobní důchod. Pokud to takto necháte a bude spoléhat na stát, tak se odkazujete k tomu, že vaše životní úroveň bude 20 let stát na jednom pilíři. A ten pilíř bude každý rok slábnout.
Nakreslil jsem další pilíře a zeptal se na co spoléhají ostatní? Začala vehementní debata:
Pán v modré košili:
"Penzijní fond. Platím si ho už 21 let a mám tam docela dost peněz. Podobné to má i manželka."
Ozval se další pán:
"Já žiju sám, Budu to mít složitější, tak jsem si založil k penzijku investiční fondy v bance a spořící účty."
Paní v první řadě:
"Mám nemovitost na pronájem."
další:
"Jsem konzervativní. Investuji do zlata. Mám doma několik slitků. K tomu mám švestkový sad. Budu se o něho starat a pak prodávat slivovici."
další:
"Zdědím velký dům, jsem zajištěný a k tomu jsem dobře vychoval 3 děti, tak věřím, že kdyby bylo nejhůře tak mi pomůžou."
Nejvíce mě pobavila paní se světáckým přístupem k životu:
"Mám to vymyšlené už dlouho, doma by mě to s manželem nebavilo, a proto budu chodit na nár dní v týdnu na recepci do sauny. Tam budu mezi lidma a ještě si přivydělám nějaké peníze. To můžu dělat třeba do 80."
Kdo přemýšlí ještě nad prací v důchodu?
Pán u okna:
"Já už fyzicky nemůžu, cítím, že jsem absolutně opotřebovaný celoživotní prací na dílně."
Tím se nám otevřelo další velké téma. Nejde jen o finanční stránku. Jde o to v jakém zdravotním a mentálním stavu se do důchodu dostaneme.
Ozval se další člověk:
"Už nebudu muset nahánět peníze, budu dělat něco co mě baví, za pár kaček."
Japonci mají slovo ikigai. Což znamená životní naplnění a smysluplná činnost. Jedna z hypotéz tvrdí, že právě díky ikigai se v Japonsku dožívají tak dlouhého věku. I lidé v 80 letech mají své životní naplnění a cítí se pro společnost užiteční a to jim dává sílu ráno vstát z postele a žít.
Záleží na každém z nás na kolika pilířích si postaví svou budoucnost a z kolika zdrojů bude poté čerpat. Shodli jsme se, že jeden zdroj příjmů nestačí, dokonce i dva jsou málo. Čím dříve nad svou budoucností člověk začne přemýšlet, tím více se mu otevírá možností. Není to jen o fondech a nájemních bytech. Můžeme mentorovat mladší, díky našim celo životním zkušenostem, dělat průvodce po dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm, předsedat fotbalovému týmu, nebo pěstovat ovoce a zeleninu.
K životu potřebujeme nejen peníze, ale i životní naplnění, tvorbu a pocit důležitosti a užitečnosti.
Pokud vás téma zajímá podrobněji, poslechněte si nahrávku podkástu, přes službu Spotify
Napadly vás při čtení nějaké otázky, které byste rádi probrali?
Zavolejte nám
Zdroje:
1) Vlastní tvorba