Možná vás napadne, že na toto téma máte ještě dost času, ale opak může být pravdou. Stačí pokud máte děti, partnera/partnerku ve společné domácnosti, společnou hypotéku, nebo komplikovanější životní situaci a už se řadíte mezi ty, kterým by mohla závěť nebo dědická smlouva výrazně pomoci.
4 důvody proč sepsat závěť
Kontrola nad dědictvím
Díky závěti nebo dědické smlouvě můžete určit komu budou peníze rozděleny a v jaké výši. Je nutné nezapomenout na nepominutelné dědice což jsou pouze vaše děti. Je tedy možné, že manžel/manželka z vaší pozůstalosti nemusí dostat nic u dětí to však neplatí.
Zabránění sporů v rodině
Ze zkušeností notářů vychází, že výraznému procentu rodin se po dědictví zhorší vztahy. Pokud budete myslet na rozdělení majetku dopředu a rodinu s tím seznámíte, tak jste schopni tyto spory výrazně eliminovat.
Ochrana rodiny
Často bývá situace v rodinách složitější díky nesezdaným párům, mnohočetným manželstvím a rozvodů, dluhům, nebo podnikání. Proto může být konzultace s odborníkem, kde si ujasníte, kdo by co zdědil, velmi důležitá.
Správně rozdělení majetku
Pokud budete mít závěť a s odborníkem si namodelujete, jak bude majetek rozdělen, pravděpodobně se tak i stane dle vašeho přání. Dědicové nedostanou podíly na veškerém majetku, ale vy určíte, že syn bude mít váš podíl ve firmě, dcera byt a manželka váš dům a finanční prostředky našetřené na klidný důchod.
Článek si můžete poslechnout i ve formě podkástu přímo na našich stránkách
Podle čeho dědicové nabývají majetek?
Každý jednotlivý dědic nabyde majetku základě určitého dědického titulu. Základním dědickým titulem je dědění podle občanského zákoníku § 1633 odst. Přednost před děděním podle zákona má závěť a vůbec nejsilnějším dědickým titulem je dědická smlouva, kterou je uzavřena dvoustraně. Nelze tedy vypovědět jednou stranou, tak jako závěť. Jednotlivé dědické tituly se vzájemně nevylučují a je možná jejich kumulace. Je proto možné, aby část pozůstalosti připadla dědici např.: na základě závěti a další část jako dědici ze zákona.
Nejčastější použití závěti
Zůstavitel tedy osoba, která po sobě zanechá všechen majetek a dluhy – tedy pozůstalost může chtít svůj majetek rozdělit například jinak než podle zákona nebo chce předejít situacím, které by znamenaly rozkol v rodině. K tomu je určena závěť, která je jednostranný a odvolatelný projev vůle, který zůstavitel zanechal pro případ smrti, kde určuje jednotlivci nebo více osobám podíl na jeho pozůstalosti. Aby byla závěť platná musí plnit všechny náležitosti dle občanského zákoníku.
Náležitosti:
- Celé jméno, datum narození, trvalé bydliště zůstavitele
- Dědic / dědicové také jejich data narození, trvalé bydliště a podíly nebo co mají přesně dostat
- Datum sepsání závěti
- Vlastnoruční podpis zůstavitele případně jiné náležitosti podle druhu závěti
Stejně jako u všech právních úkonů i ze musí být pořizovací vůle zůstavitele pravá, vážná, neučiněna v tísni a prosta omylu. Tedy trochu více lidsky řečeno poslední vůle zůstavitele se nezakládá na falešných představách, je si plně vědom vážnosti svého rozhodnutí, není pod nátlakem a vše formuluje jasně, aby nedošlo k nedorozumění.
Pokud není závěť pořízena s úlevami (tzv.:Privilegovaná viz níže), pořizuje se výhradně v písemné formě s nutností být podepsaná vlastní rukou zůstavitele. Můžeme ji pořídit ve formě soukromé nebo veřejné listiny. Soukromá listina je závěť sepsaná ručně nebo na počítači, veřejná listina je závěť sepsaná u notáře. Obě tyto varianty jsou stejně platné. Veřejnou listinou zamezíme případným sporům o pravosti závěti, proto doporučujeme sepisovat závěť u notáře. Notář, který sepisuje veřejnou listinu o závěti, je vždy povinen se přesvědčit, zda se projev poslední́ vůle děje s rozvahou, vážně a bez donucení a musí vzít v úvahu objektivní podmínky při sepisovaní veřejné listiny. Stará se tedy místo nás o to, aby závěť byla platná, splňovala všechny právní náležitosti a vyjadřovala přesně zůstavitelovu poslední vůli.
4 druhy závěti
Holografická
Toto je nejjednodušší forma závěti – je celá sepsána vlastní rukou, bez nutnosti svědků a na konci je uvedeno datum, místo podpisu a vlastnoruční podpis. Takto sepsaná poslední vůle je plně legitimním dokumentem.
Alografická
Závěť, která je sepsaná jinak než vlastní rukou, např.: na počítači. Takto sepsaná závěť však musí být podepsána vlastní rukou za přítomnosti 2 svědků. Dále musí být prohlášeno, že listina obsahuje poslední vůli zůstavitele. Svědci musí být osobně účastni podpisu, aby byli případně schopni dosvědčit, že zůstavitel a pořizovatel byli jednou osobou, to potvrdí svým podpisem a kontaktními údaji na závěti. Tato osoba musí být plnoletá, svéprávná, znalá českého jazyka, a nesmí nějakým způsobem profitovat z pozůstalosti.
Privilegovaná
Nebo také jinak označovaná jako závěť s úlevami a s omezenou platností. Je určena pouze osobám, které se nacházejí v život ohrožující situaci a nemohou pořídit některou z výše uvedených závětí.
- Ústní závěť musí být provedena před 3 svědky, s omezenou platností na 2 týdny.
- Před starostou obce, na jejímž území́ se zůstavitel nalézá a za přítomnosti 2 svědků, zde je omezená platnost 3 měsíce.
- Závěť před velitelem námořního plavidla plujícího pod statní́ vlajkou ČR nebo letadla zapsaného v leteckém rejstříku ČR za přítomnosti 2 svědků̊, omezená platnost závěti je 3 měsíce.
- Vojenská́ závěť před velitelem vojenské́ jednotky ČR – za přítomnosti 2 svědků̊, omezená platnost závěti je 3 měsíce.
Závěť ve formě notářského zápisu
Sepsání této formy závěti je bezesporu nejjistějším způsobem, jak pořídit poslední vůli, a to především z důvodu toho, že závěť je veřejná listina. Originál závěti sepsané notářem zůstává vždy uložen v kanceláři notáře a je evidováno, že jím byla závěť sepsána. Notář tuto listinu zavádí do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky. V této evidenci jsou kromě závětí evidovány dědické smlouvy, smlouvy o zřeknutí se dědického pravá nebo povolání správce pozůstalosti. Účastníci pořízení závěti nebo jiného právního jednání, pro které tento zákon vyžaduje náležitosti jako pro závěť, jsou povinni zachovat mlčenlivost, ledaže je zřejmá jiná vůle zůstavitele. Pokud tuto povinnost poruší, musí zůstaviteli odčinit ujmu, která mu tím byla způsobena.
9 věci, které je dobré vědět o závěti
- právoplatnou závěť lze sepsat pouze vlastní rukou a podepsat
- nejjistější je závěť sepsaná notářem a uložena v centrálního registru
- pokud je závětí více platná je ta s nejaktuálnějším datem
- závěť je listina jednostranná a je možné ji kdykoliv zrušit.
- závětí můžete určit opatrovníka nezletilých dětí
- nezapomeňte na děti jako nepominutelné dědice
- určete správce pozůstalosti, spravuje majetek firmy do doby rozdělení
- stanovte podmínky dědictví. Věk, vzdělání, svatba, dětí...
- vydědění a vyloučení z dědického řízení není jednoduché
Jak přemýšlet nad dědictvím?
Pokud přemýšlíte nad rozdělením majetku, tak doporučujeme přemýšlet v těchto základních třech oblastech
Kdo → lidé
Co → majetek – finanční, nefinanční, ale i dluhy
Jak → proces předání
Přemýšlejte, koho všechno z lidí ve vašem okolí chcete zahrnout do rozdělování vašeho majetku, dále co kterému z nich chcete předat a nakonec jaké na to využijete nástroje. Zda to bude závěť, dědická smlouva, nějaký majetek předáte za života nebo se rozhodnete dávat nějaké podmínky jako věk, svatba, zplození dětí atd.
Věříme, že vám mohou pomoci následující otázky
- jak si ideálně představuji rozdělení svého majetku
- jak by s tím byli spokojeni právoplatní dědicové
- chci zahrnout do dědictví někoho dalšího mimo právoplatné dědice?
- jak minimalizovat to, aby se nenarušily vztahy v rodině
Dědictví je široké téma a nejlépe ho člověk připraví dostatečně dopředu s chladnou hlavou. Toto téma máte často spojeno s pozdním věkem, někdy daleko po sedmdesátce. Opak je však pravdou, nesezdané páry, lidé s hypotečními úvěry, nebo rozsáhlejšími majetky řeší dědické plány již ve středním věku. Pokud chcete dědictví zahrnout do vašeho finančního plánu, obraťte se na nás pomůžeme vám v přemýšlení nad optimální variantou dědického plánu.
Zavolejte nám
Tento článek je možné zhlédnout jako video
Pokud vás téma zajímá podrobněji, poslechněte si nahrávku podkástu, přes službu Spotify.
Zdroje:
1) Vlastní tvorba
2) https://cimpel.cz/
3) https://www.businessinfo.cz/navody/uvod-do-dedickeho-prava-ppbi/4/
4) https://goodbye.cz/poradna/jak-napsat-zavet/
5) http://obcanskyzakonik.justice.cz/index.php/dedicke-pravo/konkretni-zmeny/zavet