1. Buďte otevření a upřímní
O komplexní finanční poradenství nemusí mít někteří lidé zájem. Proč? Protože se nechtějí před poradcem finančně odhalit. Nechtějí sdílet výši příjmu, výši finanční rezervy a celkové majetkové poměry nebo množství půjček, výši závazků a odhalovat špatná finanční rozhodnutí.
Proto si na začátku otevřeně ujasněte, jak bude vaše spolupráce vypadat:
- Chcete poradce, kterému svěříte všechny citlivé finanční informace. Bude vašim důvěrníkem a pomůže vám udělat i ta největší finanční rozhodnutí.
- Na začátku si chcete zachovat odstup a detaily o soukromých financích neřešit. Přejete si jen zprostředkovat některý z finančních produktů. Takto maximum z poradce nevytěžíte, ale může to být první krok vaší spolupráce.
2. Mějte rozumná očekávání
Dobrý poradce vám nikdy s jistotou neřekne, jak se budou vyvíjet podílové fondy, akcie, investice nebo pohybovat úrokové sazby.
Většina z nás má větší finanční cíle než finanční zdroje. Je to tím, že začneme pozdě. Čím déle vaše investice rostou, tím méně peněz musíte odkládat. Začněte už po dvacítce. Nemusíte šetřit tolik. A můžete si s klidným svědomím zaletět i na Bali.
3. Udržujte poradce ve střehu
Váš poradce by měl vědět o každé životní události jako je manželství, narození dítěte, odchod do důchodu nebo rozvod. Každá životní změna by měla podnítit přezkum vašeho finančního portfolia, případně jeho přizpůsobení situaci.
4. Projevte iniciativu
Budete-li aktivně přemýšlet nad svými penězi, vytěžíte ze svého poradce maximum. Dobrý finanční poradce umí více než podepsat vaši pojistku. Zkontroluje s vámi výpisy z účtu. Pomůže vám mít podrobný přehled o vašem cash-flow.
Chtějte spočítat, kolik peněz můžete získat na státních dotacích a daňových úlevách. Zeptejte se, do jakých investičních fondů investovat. Informujte se o svých dosavadních finančních produktech. Zjišťujte s předstihem, kolik vlastních prostředků musíte odevzdat bance, když si za 3 roky budete chtít koupit byt za 1,5 mil. Kč atd.
Inspirací pro klienty i poradce je kanadská studie CIRANO, která zjistila, že lidé, kteří využívají svého poradce déle než 15 let, mají 2,73x větší majetek než ti, kteří hospodaří sami.
Většina lidí tráví více času plánováním své dovolené, než například odchodu do důchodu. Podle zpráv Zlaté Koruny odkládá peníze na dovolenou celkem 1,8 mil. české populace a žádnou finanční rezervu nevytváří 1,3 mil. lidí, protože jejich příjmy převyšují výdaje a peníze jim zůstávají na běžném účtu. Finanční polštář na nečekané výdaje tvoří 2,8 mil. Čechů.
5. Dejte poradci zpětnou vazbu
Finančního poradce dnes dělá kde kdo. Více, než kdekoliv jinde, je pro regulaci trhu finančního poradenství důležitá vaše zpětná vazba. Díky ní se lepší poradci posunou ve své práci dál, horší poradci dříve nebo později skončí.
Všímejte si na schůzce s poradcem následujících oblastí:
- Rozuměli jste tomu, co vám vysvětluje?
- Pokládal vám otázky?
- Dokázal odpovědět na vaše otázky?
- Zajímala ho vaše situace nebo vám dokola nabízel jeden nebo několik málo produktů?
- Jak rychle vyřídil váš požadavek?
- Věděl, na koho se obrátit, když nastala nějaká komplikace?
- Byli jste spokojeni s kvalitou realizace? Naplnilo se vaše očekávání i po realizaci?
- Byl ochotný pro vás udělat i něco navíc?
Máte zkušenosti s prací našich poradců?
Pokud vlastního finančního poradce ještě nemáte, pečlivě mezi nimi vybírejte. V první řadě dejte na reference od dobrých přátel, rodiny a známých, kteří s ním mají už více zkušeností.
Jste vůči finančním poradcům a finančním institucím nedůvěřiví? Variantou pro vás může být kombinace např. finanční poradce - banka - internet. Uděláte si vlastní názor a snáze vyhodnotíte, kdo radí pro váš prospěch a kdo prodává kvůli vlastnímu prospěchu.
Setkáte-li se v pojišťovně s podobným přístupem jako ve vtipné reklamě Jakuba Koháka na e-pojisteni.cz, a preferujete-li osobní jednání, kontaktujte nás.