Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spolupráce s ním se vám osvědčila, poznejte 5 tipů, díky kterým z vaší spolupráce získáte víc.

 • Doba čtení 2 min.
 • 29.09.2016
 • Jakub Říha

1. Buďte otevření a upřímní

O komplexní finanční poradenství nemusí mít někteří lidé zájem. Proč? Protože se nechtějí před poradcem finančně odhalit. Nechtějí sdílet výši příjmu, výši finanční rezervy a celkové majetkové poměry nebo množství půjček, výši závazků a odhalovat špatná finanční rozhodnutí.

Proto si na začátku otevřeně ujasněte, jak bude vaše spolupráce vypadat:

 • Chcete poradce, kterému svěříte všechny citlivé finanční informace. Bude vašim důvěrníkem a pomůže vám udělat i ta největší finanční rozhodnutí.
 • Na začátku si chcete zachovat odstup a detaily o soukromých financích neřešit. Přejete si jen zprostředkovat některý z finančních produktů. Takto maximum z poradce nevytěžíte, ale může to být první krok vaší spolupráce.

2. Mějte rozumná očekávání

Dobrý poradce vám nikdy s jistotou neřekne, jak se budou vyvíjet podílové fondy, akcie, investice nebo pohybovat úrokové sazby.

Většina z nás má větší finanční cíle než finanční zdroje. Je to tím, že začneme pozdě. Čím déle vaše investice rostou, tím méně peněz musíte odkládat. Začněte už po dvacítce. Nemusíte šetřit tolik. A můžete si s klidným svědomím zaletět i na Bali.

3. Udržujte poradce ve střehu

Váš poradce by měl vědět o každé životní události jako je manželství, narození dítěte, odchod do důchodu nebo rozvod. Každá životní změna by měla podnítit přezkum vašeho finančního portfolia, případně jeho přizpůsobení situaci.

4. Projevte iniciativu

Budete-li aktivně přemýšlet nad svými penězi, vytěžíte ze svého poradce maximum. Dobrý finanční poradce umí více než podepsat vaši pojistku. Zkontroluje s vámi výpisy z účtu. Pomůže vám mít podrobný přehled o vašem cash-flow.

Chtějte spočítat, kolik peněz můžete získat na státních dotacích a daňových úlevách. Zeptejte se, do jakých investičních fondů investovat. Informujte se o svých dosavadních finančních produktech. Zjišťujte s předstihem, kolik vlastních prostředků musíte odevzdat bance, když si za 3 roky budete chtít koupit byt za 1,5 mil. Kč atd.

Inspirací pro klienty i poradce je kanadská studie CIRANO, která zjistila, že lidé, kteří využívají svého poradce déle než 15 let, mají 2,73x větší majetek než ti, kteří hospodaří sami.

Většina lidí tráví více času plánováním své dovolené, než například odchodu do důchodu. Podle zpráv Zlaté Koruny odkládá peníze na dovolenou celkem 1,8 mil. české populace a žádnou finanční rezervu nevytváří 1,3 mil. lidí, protože jejich příjmy převyšují výdaje a peníze jim zůstávají na běžném účtu. Finanční polštář na nečekané výdaje tvoří 2,8 mil. Čechů.

5. Dejte poradci zpětnou vazbu

Finančního poradce dnes dělá kde kdo. Více, než kdekoliv jinde, je pro regulaci trhu finančního poradenství důležitá vaše zpětná vazba. Díky ní se lepší poradci posunou ve své práci dál, horší poradci dříve nebo později skončí.

Všímejte si na schůzce s poradcem následujících oblastí:

 • Rozuměli jste tomu, co vám vysvětluje?
 • Pokládal vám otázky?
 • Dokázal odpovědět na vaše otázky?
 • Zajímala ho vaše situace nebo vám dokola nabízel jeden nebo několik málo produktů?
 • Jak rychle vyřídil váš požadavek?
 • Věděl, na koho se obrátit, když nastala nějaká komplikace?
 • Byli jste spokojeni s kvalitou realizace? Naplnilo se vaše očekávání i po realizaci?
 • Byl ochotný pro vás udělat i něco navíc?

Máte zkušenosti s prací našich poradců?

Dejte i nám zpětnou vazbu.

Pokud vlastního finančního poradce ještě nemáte, pečlivě mezi nimi vybírejte. V první řadě dejte na reference od dobrých přátel, rodiny a známých, kteří s ním mají už více zkušeností.

Jste vůči finančním poradcům a finančním institucím nedůvěřiví? Variantou pro vás může být kombinace např. finanční poradce - banka - internet. Uděláte si vlastní názor a snáze vyhodnotíte, kdo radí pro váš prospěch a kdo prodává kvůli vlastnímu prospěchu.

 

 

Setkáte-li se v pojišťovně s podobným přístupem jako ve vtipné reklamě Jakuba Koháka na e-pojisteni.cz, a preferujete-li osobní jednání, kontaktujte nás.

 

riha_jakub

Jakub Říha

Vize IQMoney se odráží v každém z našich poradců. Nejsme roboti na uzavírání smluv. Jsme lidé z masa a kostí, kteří své práci rozumí a dělají ji, co nejlépe dovedou. 

jakub tecka riha (a) iqmoney tecka cz

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

dIJaVZe

Buďte v plusu

7x návod, jak zapisovat, co vyděláte a za co zaplatíte

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Jak nejčastěji investují naši klienti 1.000.000,-

S našimi klienty vždy pečlivě rozebereme jejich aktuální situaci a sestavíme jim plán, podle kterého mohou investovat. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost. Ochrana kapitálu a elim ...

přečíst celý článek

4 klíčové otázky, které Vám pomohou zjistit, zda investovat sám nebo s poradcem

přečíst celý článek

Jak investují nejbohatší lidé světa?

přečíst celý článek

Velké srovnání penzijního spoření 2021 z dlouhodobého hlediska

Jako každý rok, i v roce 2021 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS). Mnohem důležitější než aktuální výkonost penzijních fon ...

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot