Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, snaží se vás na ně nalákat a získat vaše přístupy.

  • Doba čtení 2 min.
  • 18.07.2017
  • Michaela Solanská

Jakmile se útočníkovi tyto tři kroky povedou, zbývá už jen krůček k tomu, aby se do vašeho internetového bankovnictví přihlásil.

Když se nevědomky k podvrženému účtu přihlásíte, zobrazí se informace, že z důvodu bezpečnosti obdržíte SMS s kódem, který máte do webové stránky zadat.

Mezi tím se útočník přihlásí k vašeho skutečnému účtu a zadá převod peněz. Přijde Vám potvrzovací SMS s kódem k tomuto převodu. Pokud si SMS nezkontrolujete a zadáte kód do prohlížeče, má útočník vše potřebné k dokončení převodu.

Odhalte kopii webové stránky

1. Podvodný e-mail

Na kopii stránek internetového bankovnictví se nedostanete jen tak. Přijde vám e-mail od banky, abyste se přes odkaz v e-mailu do internetového bankovnictví přihlásili. Banky takové e-maily neposílají. Doporučuje se na stránku nevstupovat ani přes vyhledávače.

2. Napodobenina názvu banky

Nahoře v adresním řádku, kam zadáváte doménové jméno, bude jiný text, případně napodobenina názvu banky.

Velmi často je za názvem banky tečka a nějaký nesmysl nebo se zaměňují písmena "i" a "l". Potom lehce přehlédnete, že se nacházíte místo na https://www.fio.cz/ na https://www.flo.cz/

3. Certifikát banky

V tomto případě zkontrolujte ještě certifikát banky. Ten zkontrolujete na příkazovém řádku v levém horním rohu, kde je zelená ikonka zámku. Rozklikněte ji a ověřte, jestli byl certifikát opravdu vydán pro banku.

4. Autorizační SMS

Než opíšete kód z autorizační SMS pro potvrzení platby, vždy si obsah SMS pečlivě zkontrolujte.

 

Před časem nabádala k bezpečnosti na internetu i ČSOB

Pozor na nové techniky na sociálních sítích

Nový podvod, který necílí přímo na internetové bankovnictví, jsou zprávy od přítele na facebooku, který vás žádá o zaslání vašeho telefonního čísla a přeposlání sms s kódem. Nikdy neposílejte osobní údaje a už vůbec nepřeposílejte bezpečností kódy z sms. I pokud vám píše někdo, komu věříte, vždy mu zavolejte a ověřte si ho.

Může jít totiž o zloděje, který se vydává na facebooku za vašeho přítele. Pokud mu údaje přepošlete, převede si peníze mobilní platbou a částka se vám odečte z mobilního kreditu nebo výpisu.

Jak postupovat v případě, že narazíte na podvod

Můžete to oznámit Národnímu bezpečnostnímu týmu na stránkách https://www.csirt.cz/. Udělají tam maximum pro to, aby se nenapálil někdo další. V případě, že se stanete obětí trestného činu, obraťte se na policii.

Četli jste pozorně? Ověřte si bezpečnost vašeho chování v online světě v krátkém kvízu.

 

Zdroje:

[1] Kyberkriminalita už vynáší víc než drogy: Rozhovor s Pavlem Baštou. Téma. 2017(18), 21-24.

solanska_michaela

Michaela Solanská

Dávám IQMoney tvář. Offline i online. Naslouchám svým kolegům a společné nápady uvádím ve firmě v život. Mimo to řeším vše, co je okolo IQMoney potřeba.

michaela tecka solanska (a) iqmoney tecka cz

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

sQtBQjmV

Jak bezpečně investovat v roce 2023

10 bezpečnostních pravidel,
které používají finanční profesionálové
k ochraně investice

 

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Dluhopisy: Co všechno bychom o nich měli vědět?

V tomto článku se zaměříme na dluhopisy a jejich fungování. Zjistíme, jak ovlivňují vaše investice a proč jsou důležitou součástí finančního světa.Nezapomeneme se však podívat i na j ...

přečíst celý článek

2023 rok finančních podvodů

přečíst celý článek

Historické srovnání penzijního spoření

Jako každý rok, i v roce 2023 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS) z roku 2022. Mnohem důležitější než aktuální výkonost pen ...

přečíst celý článek

Proč mít finanční plán a jak si ho vytvořit?

přečíst celý článek

Jak nejčastěji investují naši klienti 1.000.000,-

S našimi klienty vždy pečlivě rozebereme jejich aktuální situaci a sestavíme jim plán, podle kterého mohou investovat. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost. Ochrana kapitálu a elim ...

přečíst celý článek

4 klíčové otázky, které Vám pomohou zjistit, zda investovat sám nebo s poradcem

přečíst celý článek

Jak investují nejbohatší lidé světa?

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot