3 příběhy, jak klienti využili hypotéku k vydělávání peněz

Finanční kouzla s hypotékou: Článek přináší tři inspirující příběhy našich klientů, kteří svou hypotéku neviděli jako břemeno, ale jako investiční nástroj.Zjistěte, jak jeden pár využil hypotéku k nákupu a pronájmu nemovitosti, jak druhý klient refinancováním dosáhl lepších podmínek a jak třetí rodina investovala do rekonstrukce, čímž zvýšila hodnotu svého majetku. Tyto příklady vám ukážou, že s vhodným přístupem a plánováním lze z hypotéky udělat nástroj k vytváření hodnoty a dosažení finanční stability.

  • Doba čtení 8 min.
  • 28.06.2024

V dnešní době jsou hypotéky pro mnoho klientů žhavým tématem. Touží po vlastním bydlení, avšak úrokové sazby stále zůstávají poměrně vysoké. Často si ani neuvědomují, jak co nejefektivněji využít své finance. Mají-li volné prostředky, hned se je snaží vložit do splácení hypotéky, s obavou z dluhu. Mnohdy se jedná o osoby s nízkým úrokem u hypotéky nebo s již značnou částí hypotéky splacenou. Není výjimkou, že od klientů slýcháme přání hypotéku co nejrychleji splatit a poté začít konečně šetřit a užívat si život. Ale co kdybyste mohli vydělávat peníze nejen tvrdou prací, ale i chytrými finančními rozhodnutími? Připravili jsme pro vás tři inspirativní příběhy našich klientů, kteří dokázali hypotéku využít k budování svého majetku a zajištění budoucnosti. Tyto reálné příběhy vám ukážou, že s trochou odvahy, plánování a správnými informacemi i vy dosáhnete finanční nezávislosti a klidu.

 

 

 Úryvek tématu si můžete poslechnout

 

 

 

 

Inspirací k tomuto článku byl náš klient, který se za námi nedávno stavil do kanceláře řešit úpravu svého pojištění bytu. Vyřešili jsme s ním navýšení pojistné částky a popovídali si, jak se mu daří. Jen tak mezi řečí z něj vypadlo, že konečně doplatil hypotéku a má čistý štít. Dal do toho všechny své volné finanční prostředky, ale teď se mu lépe dýchá.

Řekl nám: „Všechny peníze, které jsem měl našetřeny, jsem dal do splacení hypotéky. Teď už se nemusím starat o to, odkud vezmu peníze na splátku, můžu si dělat radost a bydlím ve svém.“

Až po odchodu klienta z kanceláře si kolega Jakub uvědomil, že hypotéku na byt mu pomáhal vyřešit on sám. Klient měl zůstatek hypotéky ve výši 1 135 000 Kč s fixovaným úrokem 1,9 % ještě na 3 roky. Pokud by měl tyto peníze pouze na spořicím účtu, měl by při aktuálních sazbách 4 % za rok zisk 38 590 Kč. Doplacení hypotéky má samozřejmě více rovin a nelze na to nahlížet z čistě finančního hlediska. Častěji se ovšem setkáváme s tím, že lidé nemají žádnou představu o tom, co s penězi navíc udělat. To je poté hlavním důvodem vložení peněz do hypotéky.

 

Proto jsme pro vás připravili 3 inspirativní příběhy klientů o efektivním dluhu

1. Prodej bytu a stavba domu: Která varianta financování je výhodnější?

Manželský pár prodal svůj stávající byt za 3 miliony korun. Chtějí si postavit svůj vysvěný dům s velkou zahradou a podle projektu je to bude stát 9 milionů korun. Stojí tak před dilematem, jak nejlépe financovat výstavbu domu. Nabízí se jim dvě varianty:

Varianta A:

  • Využít 3 miliony korun z prodeje bytu na financování výstavby domu a vzít si menší hypotéku ve výši 6 milionů korun.
  • Měsíční splátka takové hypotéky by činila 31 670 Kč.
  • Klienti by si na investování odkládali dalších 6 334 Kč měsíčně.


Varianta B:

  • Vzít si větší hypotéku ve výši 7,2 milionů korun a z prodeje bytu využít dalších 1,8 milionů korun.
  • Měsíční splátka této hypotéky by dosahovala 38 004 Kč.
  • Zbylých 1,2 milionu korun z prodeje bytu investovat jednorázově, bez dalších měsíčních vkladů.

  příklad 1

 

Otázka zní, která z variant je výhodnější?

Při modelovém příkladu s průměrnou úrokovou sazbou hypotéky 4% na 25 let a zhodnocením investic 6% ročně:

  • Varianta A: Po 25 letech by měli klienti na investičním účtu 4 914 000 Kč.
  • Varianta B: Po 25 letech by měli klienti na investičním účtu 5 988 000 Kč.

Varianta B je tedy výhodnější o 1 073 000 Kč. Dalším benefitem je prakticky okamžitá dostupnost investovaných peněz v případě mimořádné události. Nevýhodou varianty B je kolísání investičního portfolia, které může ovlivnit psychiku klienta. Proto je důležité investovat do bezpečných nástrojů.

 

S klienty jsme ještě prošli i další scénáře.

Optimistický:

Pokud budeme počítat s průměrnou úrokovou sazbou hypotéky 3% na 25 let a zhodnocením investic 7% ročně, rozdíl se ještě prohloubí na 1 815 000 Kč a investice klientů dosáhne po 30 letech 7 milionů korun.

Pesimistický:

Nejhorší variantou je splácet hypotéku bez investování. I když by klienti měli vlastní nemovitost, neměli by žádná aktiva, která by jim v neproduktivním věku zajišťovala pravidelný příjem. Následné nutné opravy nemovitosti by pak mohly výrazně narušit jejich životní standard.



Rozhodnutí o financování stavby domu závisí na individuálních preferencích a toleranci k riziku. Důležité je zvážit všechny aspekty a vybrat si variantu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a cílům. Naši klienti nakonec zvolili variantu A, protože nikdy dříve neinvestovali tolik peněz a měli z investování tak vysoké částky obavy.

 

 

2. Koupě dvou bytů s využitím zástavy nemovitosti rodičů

Manželský pár ve věku 35 let snil o vlastním bydlení. Plánovali si koupit byt za 4 miliony korun, ale na jeho financování by museli vyčerpat všechny své úspory ve výši 800 000 Kč. Obávali se, že v případě krizové situace by neměli žádnou rezervu.

Manžel nám řekl: „Manželčino nadšení z koupě nového bytu bylo nakažlivé, ale já jsem cítil úzkost. Moje špatné zkušenosti s životem bez rezervy v mládí ve mně zanechaly obavy a strach.“

 

Díky diskusi s oběma manželi jsme tento problém zachytili a hledali východisko. Řešením se ukázali být rodiče manželky s vlastní nemovitostí v hodnotě 5 milionů korun. Pozvali jsme je na schůzku a probrali s nimi situaci a způsoby, jak by jim mohli pomoci. Rodiče po domluvě souhlasili, že jim na určitou dobu dají do zástavy svůj dům.

 

Následně se manželům naskytla možnost koupit ještě garsoniéru za 1,5 milionu korun. Díky dostatečné zástavní hodnotě domu rodičů si ji mohli dovolit koupit bez nutnosti použít vlastní zdroje. Výsledkem je vlastní bydlení a nájemní byt, jehož výnosy pomáhají splácet hypotéku na vlastní byt. Klienti navíc disponují rezervou ve výši 800 000 Kč a zdroji pro investování.

 

Je však nutné zdůraznit, že tato strategie není vhodná pro každého. Je nezbytné, aby klienti měli finanční gramotnost, stabilní zaměstnání a zajistili se proti maximálnímu počtu rizikových scénářů, jako je poškození nebo znehodnocení nemovitosti či vážné zdravotní komplikace. Část rizik lze pokrýt pojištěním, zbylou část pak rezervami.

 

 

3. Hypotéka na 20 let, nebo na 30 let a investovat rozdíl?

Další naši klienti vě věku 38let s jedním dítětem se hodlali přestěhovat do většího bytu. Našli si ideální byt na který by výší hypotéky dosáhli. Stáli ale před rozhodnutím: sjednat si hypotéku na 30 let s nižší měsíční splátkou a investovat zbylé peníze, nebo zkrátit dobu splácení na 20 let s vyšší splátkou. Byli si vědomi toho, že délší splatnost znamená splácení až v jejich 68 letech, čehož se obávali. Zároveň věděli, že je nutné ještě odkládat peníze bokem na investice, aby měli z čeho žít na stáří.

Zvažovali ta 2 varianty

Varianta A:

Hypotéka na 20 let

  • Měsíční splátka: 18 179 Kč
  • Bez možnosti odkládat prostředky k investování

 

Varianta B:

Hypotéka na 30 let

  • Měsíční splátka: 14 322 Kč
  • Rozdíl v měsíční splátce (investovatelná částka): 3 857 Kč

 

Pro srovnání variant jsme použili průměrnou úrokovou sazbu hypotéky 4% a průměrné zhodnocení investic 6% ročně

 příklad 3

 

S klienty jsme jejich situaci pečlivě prošli. Při výpočtu varianty s delší splatností zjistili, že i přes vyšší úrokové náklady by díky investování ušetřené částky dosáhli o 1 811 000 Kč vyššího zisku. Zároveň si postupem let mohli vytvořit finanční polštář pro krizové situace nad rámec svojí běžné rezervy. V případě, že by úrokové sazby byly nižší, by se tento rozdíl ještě zvětšil. Pro rodinu to znamenalo možnost využít potenciál trhu a získat větší finanční polštář na stáří.

 

Rozhodnutí o délce splatnosti hypotéky a investování ušetřených peněz závisí na individuální situaci a preferencích klienta. Je důležité zvážit všechny aspekty a vybrat si variantu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a cílům.

 

 

 

Jak vidítě na těchto příkladech, každý z nás je jiný a má odlišný přístup k financím a dluhům. Pro některé lidi je představa dluhu stresující a preferují co nejrychleji splatit hypotéku, aby se mohli těšit z čistého štítu. Pro jiné je dluh přijatelným nástrojem k dosažení vyšších finančních cílů, pokud je správně spravován. Bez ohledu na to, ke které skupině patříte, je vždy důležité mít jasný plán a strategii. Správné finanční rozhodnutí by mělo být vždy podloženo důkladnou analýzou a zvážením všech možností. Proto je dobré svou situaci konzultovat s odborníkem, který vám pomůže objektivně zhodnotit vaše možnosti bez skrytého cíle prodat vám určité finanční produkty. Dobrý poradce se zaměří na vaše individuální potřeby a pomůže vám sestavit plán, který bude nejlépe odpovídat vaší životní situaci a finančním cílům. Nezapomínejte, že finanční svoboda a stabilita nejsou jen o penězích, ale také o tom, jak se cítíte a jaký máte klid v duši. Přemýšlejte strategicky, investujte s rozumem a plánujte s odborníky, abyste dosáhli dlouhodobé prosperity.

 

 

 

Podívejte se na náš YouTube kanál

 

 


Napadly Vás nějaké otázky, které byste rádi probrali?

Nebo chcete začít investovat?

Zavolejte nám.

 

 

 

 

 

Zdroje:

1) Vlastní tvorba

2) Nástroje Broket Trust pro poradce

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

8P5GWv

Jak bezpečně investovat

10 bezpečnostních pravidel,
které používají finanční profesionálové
k ochraně investice

 

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Peníze a ženy: 11 otázek, které si klade každá – znáte odpovědi?

Peníze ve vztahu? Téma, které rozděluje páry víc než cokoliv jiného! Jak si nastavit finance tak, aby ani jeden neměl pocit křivdy? Odpovědi na tyto otázky mohou zachránit nejen váš ro ...

přečíst celý článek

Historické srovnání penzijního spoření

Jako každý rok, i v roce 2025 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS) z roku 2024. Mnohem důležitější než aktuální výkonnost pe ...

přečíst celý článek

Zázrak na trzích? Rok 2024 byl lepší, než jsme doufali!

Trhy v roce 2024 předčily všechny předpoklady – místo poklesu přišel rychlý růst. Za tímto zvratem stály technologické inovace a přístup centrálních bank. Jaké faktory ovlivnily investič ...

přečíst celý článek

8 finančních principů, které vám zlepší vztah

Peníze ve vztahu? Katastrofa, nebo cesta ke spokojenosti. Naučte se s partnerem zvládat finance tak, aby vás nerozdělily, ale spojily. S těmito jednoduchými principy můžete začít už dnes.

přečíst celý článek

Partnerské finanční nastavení

Ve vztahu může být těžké najít společnou řeč o penězích. Podívejte se, jak různé finanční návyky, rozdílné příjmy a rozdílné priority ovlivňují finance mezi partnery a jak díky vzáje ...

přečíst celý článek

11 finančních principů pro život - část 2

Správa osobních financí je klíčovou dovedností, která ovlivňuje každodenní život i naši dlouhodobou pohodu. V této části se zaměříme na dalších šest zásad, které jsou klíčové pro ochra ...

přečíst celý článek

11 finančních principů pro život

Správa osobních financí je klíčovou dovedností, která ovlivňuje každodenní život i naši dlouhodobou pohodu. V tomto článku vám představíme prvních několik z jedenácti základních finanční ...

přečíst celý článek

Kolik peněz potřebujete, abyste mohli od 55 let zvolnit ?

Sníte o tom, že si od 55 let budete moci užívat života bez finančních starostí? Naši klienti nám často říkají, že chtějí zpomalit, ale nevědí, jak na to finančně připravit. Od odhad ...

přečíst celý článek

Z praxe: z 3,1 mil na spořicím účtu na 3,5 mil v investicích během 2 let

Manželský pár Petr a Petra čelil výzvě, když jim po prodeji nemovitosti, na účtu přibylo 7 milionů korun. Nevěděli však, jak s těmito prostředky naložit. Náš článek přináší detailní pop ...

přečíst celý článek

Analýza důchodů: Tahle země není pro mladé!

Jak si zajistit dostatečný důchod v budoucnosti? Spoření na běžných účtech nestačí. Český důchodový systém čelí vážným problémům, které se dotýkají zejména mladších generací. Analýza ...

přečíst celý článek

Jak přemýšlí dolaroví milionáři v ČR a SR?

Zjistěte, jak investují nejbohatší Češi a Slováci. Studie JT Banky Wealth Report 2023 vám odkryje jejich strategie, apetit na riziko a trendy v jejich portfoliích. Inspirujte se chytr ...

přečíst celý článek

Rok 2024 a důchod: Co se mění a jak to ovlivní vaše penze?

Rok 2024 přináší podstatné změny v penzijním systému. Nová legislativa zruší státní příspěvky pro důchodce, změní výši státních příspěvků, daňové odpočty a přinese nové možnosti inves ...

přečíst celý článek

Bilance 2023: Vyhrály spořící účty nebo akcie?

Ohlédněte se společně s námi za rokem 2023. Jaký byl ve zpětném zrcátku? Nemáme křišťálovou kouli, a tak jsme takový rok opravdu nečekali. Historická maxima byla pokořena, ale opět vyhrál i ...

přečíst celý článek

Jsou peníze v investičních fondech v bezpečí?

Odvětví kapitálových trhů je velmi regulované. Každý subjekt na trhu musí mít licenci a být pojištěn. Majetek klientů zároveň musí být oddělen od majetku fondu. Zjistěte jak v případě krach ...

přečíst celý článek

Kolikátý nejbohatší člověk na světě jsi?

Důležité je mít bohatství v několika podobách. Peníze jsou důležité, ale samy o sobě neposkytují klid, štěstí ani naplnění. Úspěch a bohatství nelze jen jednoduše vyjádřit finančními č ...

přečíst celý článek

Na jakých zdrojích příjmu stavíte budoucnost?

Důchod není pouze otázkou financí. Zahrnuje také hledání smysluplného a plnohodnotného života. Každý z nás má své vlastní představy o tom, jak by měl vypadat náš důchodový věk, a ta ...

přečíst celý článek

Předejděte konfliktům v rodině sepsáním závěti

Zabezpečte klidnou budoucnost své rodiny prostřednictvím pečlivě sestavené závěti. Vaše majetkové záležitosti budou dle vašich představ, minimalizují se tak potenciální rodinné spory. Od ...

přečíst celý článek

Dědictví: Co o něm vědět a jak ho zařídit?

Objevte tajemství dědictví prostřednictvím našeho článku, který vám odhalí klíčové pojmy jako zůstavitel, pozůstalost a dědic. Pochopíte, jak tyto prvky spolu souvisejí a proč je důležité ...

přečíst celý článek

Kdy už nepotřebuju životní pojištění?

Životní pojištění je vhodné v případech, kdy potřebujete krytí nenadálých událostí, které by mohly vážně ovlivnit váš život a příjmy. Je důležité zohlednit změny ve vašem životě a p ...

přečíst celý článek

Dluhopisy: Co všechno bychom o nich měli vědět?

V tomto článku se zaměříme na dluhopisy a jejich fungování. Zjistíme, jak ovlivňují vaše investice a proč jsou důležitou součástí finančního světa.Nezapomeneme se však podívat i na j ...

přečíst celý článek

2023 rok finančních podvodů

přečíst celý článek

Proč mít finanční plán a jak si ho vytvořit?

přečíst celý článek

Jak nejčastěji investují naši klienti 1.000.000,-

S našimi klienty vždy pečlivě rozebereme jejich aktuální situaci a sestavíme jim plán, podle kterého mohou investovat. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost. Ochrana kapitálu a elim ...

přečíst celý článek

4 klíčové otázky, které Vám pomohou zjistit, zda investovat sám nebo s poradcem

přečíst celý článek

Jak investují nejbohatší lidé světa?

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot