11 finančních principů pro život

Správa osobních financí je klíčovou dovedností, která ovlivňuje každodenní život i naši dlouhodobou pohodu. V tomto článku vám představíme prvních několik z jedenácti základních finančních principů, které by měl každý ovládat. Tyto principy vám pomohou vyhnout se častým chybám, zabezpečit si stabilní finanční budoucnost a žít život bez zbytečného finančního stresu. Čtěte dál, abyste zjistili, jak můžete své finance posunout na další úroveň.

  • Doba čtení 27 min.
  • 26.08.2024

Finanční stabilita je cílem mnoha našich klientů, ale dosažení této stability vyžaduje pevné základy a správné návyky. V této první části našeho článku vám představíme základní kroky, které vám pomohou lépe spravovat své finance a připravit se na budoucnost. Zamyslete se společně s námi, jak správně hospodařit s penězi.

 

Náš finanční život je ve velké míře ovládán návyky, proto je dobré, abyste tyto návyky řídili podle vhodných principů. Připravili jsme pro vás celkem 11 základních, které jsou ty nejdůležitější pro život. Pokud se je naučíte a začleníte do svého života, tak vám s klidným svědomím mohu říct, že brzy zlepšíte vaši finanční stabilitu a zařídíte si výbornou finanční budoucnost

 

1. Žijte na co máte

 

 trefit se a žít si na své poměry

 

Mám určité příjmy a od těch by se měly odvíjet mé výdaje. V téhle době je to jedna z největších výzev. Žít na to na co mám. Denně na nás útočí tisíce reklam, které se nám snaží podsouvat, že právě tuhle věc nutně potřebujeme. Srovnávání na sociálních sítích je další akcelerátor toho, že si určité procento lidí žije nad poměry. Zní to nelibě, ale pokud mám příjmy rovny výdajům, už tohle je žití nad poměry, protože každý zdravý rozpočet má mít aspoň lehký přebytek.

 

Proč je tak důležité žít si na to, na co mám?
Kdo žije nad své poměry, tak žije na dluh. A dluh je jen odložení kruté reality. Pokud to zvládnu a budu si žít na to co mám, tak získáte klid, tuto blahodárnou komoditu. V životě přichází různá období, některé jsou bohatší, jiná zase chudší, základem je naučit se je rozpoznat a reagovat na ně.

 

Jak to udělat?
Věnuju tomu pozornost. Sleduju příjmy a výdaje a své nákupní chování. Úplně nejjednodušší metoda je, aby příjmy byly vyšší než výdaje, jednoduše žít s finančním přebytkem. Další možnost, jak to kontrolovat, je sledovat své celkové jmění. O kolik peněz, respektive majetku, mám na účtech více. Je to víc než minulý rok? Trend našeho bohatství by měl být rostoucí. 

 

Doporučení: Udělejte si rozpočet, vytvořte si tabulku a zjistěte jaké máte výdaje, díky tomu se Vám budou dělat lépe rozhodnutí jako to, zda si můžete koupit nové auto na leasing, zda zvládnete rodičovskou, nebo je bezpečné si vzít hypotéku na koupi bytu.

 

 

2. Rozpočtování, aneb budgeting

 

 budgeting

 

Naše babičky měly fyzické obálky, do kterých si ukládaly peníze, my máme apky v telefonu.  Nedávno jsem se s babičkou bavil o penězích, jak to dělali, aby vyšli. Měli jste to náročnější, peněz bylo mezi lidmi mnohem méně než teď. Říkala, že když dostala výplatu, tak se daly peníze na hromadu a rozdělily. Tohle je na jídlo, tohle na domácnost, tohle pro děti do školy a tohle na opravu domu na kterou se šetřilo. Když to rozdělila, tak jí zbylo 20 korun.

 

Zeptal jsem se: Dědo jak hodně množství peněz ovlivňovalo vaší spokojenost? Byli jste pak v budoucnu šťastnější, když jste měli víc peněz?“

Děda na to: “My máme život založený na křesťanských hodnotách, a to nejsou peníze, to jsou hlavně vztahy. My jsme spokojení pořád stejně a usmál se”

 

Pro vás mohou být výborné aplikace jako Spendee nebo Wallet, je jich hromady a základní verze je zdarma. 

 

Jak se to dělá?
Je to jednoduché, určíte si kategorie a přidělíte k nim měsíční limity.

Např.: Jídlo 7000. Domácnost 12.000 (nájem, vybavení, dekorace) Kavárny, nebo alkohol, jednoduše věci, které chci sledovat. 

 

Proč je budgeting tak důležitý?
Budete se divit, ale pro většinu z nás je takový limit blahodárný. Jako emočním bytostem se nám limity často hodí.

Pozor, limity v hlavě nikoliv, ale v peněžence ano.

Díky budgetům jsme si schopni více uvědomovat, co je ještě̌ v pořádku a co už nad naše finanční́ možnosti. Budete klidnější.

 

Použít můžete také starou japonskou metodu Kakeibo, která využívá pomalého zapisování výdajů do deníku. Pokud zapisujete každý výdej fyzicky do deníku, tam máte možnost nad Vaším finančním výdejem přemýšlet. Bylo dobré si dát druhý Flat White během odpoledne? Nebyl ten další nákup kusu oblečení zbytečný?

 

Na kterou hříšnost by se vám hodil budget? A jaká metoda zapisování výdajů by vám seděla?

 

 

3. Nejdřív zaplaťte sami sobě

 

 lidský a finanční kapitál

 

Přijde výplata a my zaplatíme nájem nebo hypotéku, režie. Odejdou všechny trvalé příkazy. Pak zaplatíme za jídlo, a další nutnosti a pokud něco zbyde, tak to odložíme pro sebe. Pojďme se na to podívat jinak.

 

Kdo je důležitější než my sami?
Kavárník, kam chodím na kávu a zákusek, nebo majitel Blažka / Zary, kde si koupím oblečení? Nejdůležitější jsme MY. A proto nejlepší finanční zvyk je zaplatit nejdříve sobě. Myslím tím svému budoucímu já. Ať se má dobře.

 

Začněme, s čím můžeme hned, ideální je 10% příjmu na budoucnost. Jednou mi kamarád řekl: “Já nespořím na budoucnost, protože nevím, co bude.“

Já mu odpověděl: „Čoveče já spořím na budoucnost , právě proto, že nevím co bude.“

 

Je potřeba si říct, že náš mozek nevidí dál než na dobu 5 let, na víc hlavu nastavenou nemáme, a proto se nám obtížně nejen dlouhodobě plánuje, ale i odkládá peníze. A to především proto, že s budoucností, nejsou spojeny žádné emoce, zato s přítomností jsou spojeny emoce všechny. Proto, pokud máme něco odložit na dobu, kterou si ani neumíme představit, nebo pod aktuální emocí koupit něco dnes. Je rozhodnuto.

 

Proč odkládat v dlouhodobém horizontu?
Nejde jen o dlouhodobou rezervu a peníze na důchod. Jde celkově o to, že náš lidský kapitál klesá. Čím budeme starší, tím budeme mít méně chuti a sil. Proto by to mělo být tak jako na obrázku, že čím jsme starší tím jsme mentálně a fyzicky vyčerpanější a peníze potřebuje ať nahradí naši sílu.

 

Jak vytvořit dlouhodobá aktiva?

Jak na sebe vyzrát a odkládat na budoucnost, když je to tak těžké? Začnu s tím, že si promluvím se svým budoucím já. Vedu s ním rozhovory jako:

“Tohle ti odložím, abys pak mohl na výlet na kolo, dědouši, nebo prohřát kosti po zimě někam k moři, nebo měl lepší lékařskou péči.”

 

Třeba v investiční společnosti Fidelity udělali skvělý experiment, aby lidem přiblížili budoucnost a to tak, že jim na investiční účet nahráli jejich fotku, jak budou vypadat jako staří. Tím byli schopni přenést alespoň trochu emocí do budoucnosti a lidi s takovýmto účtem odkládali více než ti s aktuální fotkou na profilu účtu. Zkuste si vytvořit pomocí aplikace FaceApp vaše budoucí já a vložte si ho do své finanční vize uvidíte, zda to s Vámi něco udělá, s námi to docela hnulo.

 

 einstein 

 

Složené úročení je osmý div světa, řekl prý Einstein.

100.000,- při úroku 10%, dělá 10.000,-

To znamená, že další rok máme 110.000,- a z toho je úrok 11.000,-

Další rok máme 121.000,- a 10% úrok je 12.100,-

Takže máme 133.100,- za 3 roky jsme zvýšili naše aktiva o třetinu.

 

Teď si představme, pokud máme 1.000.0000 při úroku 10%, to je 100.000 každý rok. My se potřebujeme dostat k vysoké zainvestované částce, a to jde většinou nejlépe pravidelným a dlouhodobým odkládáním malých částek!

 

 tabulka úročení

 

Jak začít investovat ?

1. Penzijní fond, pokud si dáte dynamickou strategii už je to investování.

2. Otevřené podílové fondy, najdete ve vaší bance KB, ČSOB, ČS

3. Internetové platformy - Fondee , Portu

4. Můžete kupovat akcie, nebo fondy sami přes internetové platformy jako Degiro, Fio, Patria, etoro, revolut atd

5. Alternativní investice jako drahé kovy, komodity, kryptoměny, obrazy a jiné alternativní investice

6. Nemovitosti

 

 

4. Rezerva: Doufejte v nejlepší, připravujte se na nejhorší

 

 peníze vs stres

 

D. Khaneman nositel Nobelovy ceny za ekonomii potvrdil, že s vyššími příjmy ubývá prožívaného stresu až 70.000 měsíčně. Když nám příjem roste finanční stres už neubývá

 

Proč mít rezervu?

Pravděpodobně každý z nás byl někdy kontokorentiér, nebo měl na účtě pár kaček. Když si na to období vzpomeneme, tak nás to návaly příjemných pocitů určitě nezahrne. Peníze jsou jeden z největších stresorů této doby a pokud máme nasušeno bokem, tak nám to od některých vrásek může pomoct.

 

Jak a kde vytvořit rezervu ?

Výše rezervy má určité doporučené parametry, ale je to do jisté míry individuální záležitost. Někdo řekne, že potřebuje více než je standardem, jinak by neusnul. Rezerva se počítá na mé měsíční výdaje. Proto je dobré vědět, zda jsou mé výdaje 15.000,- měsíčně 40.000,- měsíčně nebo 70.000,- měsíčně

 

Obecná doporučení jsou:

3 násobek měsíčních výdajů pokud žijete sólo, nebo v páru bez závazků je minimum

6 násobek měsíčních výdajů pokud jste rodina

9 násobek měsíčních výdajů pokud jste na volné noze

 

Druhé doporučení je mít rezervu 100.000,- je pěkná, kulatá, většině lidí by stačila, dobře se s ní pracuje.

 

Pokud dostatečnou rezervu nemám, tak ideální je vytvořit nový účet, třeba spořící od Airbank, Trinity nebo Creditas. Doporučuju u jiné banky než je vaše vlastní. Abyste na peníze neviděli. Tam začít posílat pravidelně peníze a rezervu vytvořit. 

 

 

5. Nezadlužujte se více než do 35% příjmu

 

 1-3 výplaty dáváme dobrovolně bankám

 

Dluhy jsou dobré a špatné. Dobrý dluh je ten, který mi pomáhá zbohatnout a špatný je ten, který má negativní dopad na můj rozpočet. Dobrý dluh je něco, co mi přinese dlouhodobou hodnotu, může to být rozumná studentská půjčka, díky které budu mít super práci, hypotéka na dům, nebo investice do podnikání nebo aktiva, které vám přinese více, než zaplatím za úroky. Tyto úroky jsou zpravidla relativně nízké.

 

Proč se nezadlužovat úvěry na věci krátkodobého dopadu jako dovolené, elektronika, motorka, lepší auta, než jsou potřeba, nebo spekulování s investicemi? Protože tyto půjčky mají většinou vysoké úroky a ve spojení s tím, že to jsou věci zbytné, jde o špatné rozhodnutí. Špatná půjčka je velký risk, který mi může velmi ovlivnit moje finance v následujících letech.  

Já si takovou špatnou půjčkou můžu ohrozit mnohem důležitější cíle jako vlastní bydlení, nebo peníze pro děti a investice na budoucnost. Pohled na dluh je velmi individuální, podívejte se třeba na firmy, nebo nejbohatší podnikatele naší země. Ti jsou zadlužení až po uši, ale jsou to investiční, ne spotřební úvěry.  Základ je, aby se mi dobře spalo.

Pokud budu mít splátku hypotéky: 30.000 na dva nájemní byty, přitom dostatečnou rezervu, kdy nám nájem bude dávat třeba 31.000, to samozřejmě dává ekonomický smysl, ale pokud nebudeme mít klidné spaní, budeme se strachovat, jestli nám někdo vypoví nájem nebo se nezvednout úrokové sazby v bance, tak to za ty nervy někomu nemusí stát. Každý má svůj pohled na dluh a podle toho se musí rozhodovat. Nezáleží jen na ekonomickém posouzení.

 

ČNB říká, že bychom neměli mít větší zadlužení než 45 % našeho příjmu a ne více než 9 ročních platů. Pokud tedy máme 30.000/měsíčně což je 360.000/rok , tak vám banka nepůjčí více než 3.240.000,- při splátce 17.000,- měsíčně na 30 let.

 

Obecné pravidlo je ještě trochu přísnější, moje výdaje na hypotéku respektive bydlení neměly být vyšší než 35% příjmů z měsíční výplaty.

 

Dobrý tip: Jak se rozhodovat při velké investici? Položím si tyto 3 otázky:

- po jakém domě/autě toužím?

- jaký dům/auto potřebuju?

- na jaký dům/auto mám?

 

Přiřadím ceny a na základě toho se mi bude snadněji a racionálněji vybírat možnost. Pokud mi to příjmově nevychází, tak si počkám. Za jeden rok mi nic neuteče, řeknu si o přidání, nebo najdu přivýdělek, odložíte větší množství peněz, protože budu enormně motivován auto nebo dům získat. Do úvěru se mi poté půjde v mnohem jistější a příjemnější situaci.

 

 

Tímto jsme ukončili první část našeho článku "11 finančních principů pro život". Doufáme, že vám tyto zásady pomohou začít na cestě k finanční stabilitě. Příště se podíváme na další klíčové principy, které vám pomohou ještě více posílit vaši finanční situaci.

 

 

 

Napadly Vás nějaké otázky, které byste rádi probrali?

Nebo chcete začít investovat?

Zavolejte nám.

 

 

 

 

 

Zdroje:

1) Vlastní tvorba

 

 

 

Získejte informace ze zákulisí finančních trhů na váš e-mail

Zprávy pro zvýšení finančních znalostí v každodenním životě zdarma.

EAmHuX

Jak bezpečně investovat

10 bezpečnostních pravidel,
které používají finanční profesionálové
k ochraně investice

 

 

ebook1_small

 

stáhnout e-book

Další články, které si můžete přečíst

Kolik peněz potřebujete, abyste mohli od 55 let zvolnit ?

Sníte o tom, že si od 55 let budete moci užívat života bez finančních starostí? Naši klienti nám často říkají, že chtějí zpomalit, ale nevědí, jak na to finančně připravit. Od odhad ...

přečíst celý článek

3 příběhy, jak klienti využili hypotéku k vydělávání peněz

Finanční kouzla s hypotékou: Článek přináší tři inspirující příběhy našich klientů, kteří svou hypotéku neviděli jako břemeno, ale jako investiční nástroj.Zjistěte, jak jeden pár využil hypo ...

přečíst celý článek

Z praxe: z 3,1 mil na spořicím účtu na 3,5 mil v investicích během 2 let

Manželský pár Petr a Petra čelil výzvě, když jim po prodeji nemovitosti, na účtu přibylo 7 milionů korun. Nevěděli však, jak s těmito prostředky naložit. Náš článek přináší detailní pop ...

přečíst celý článek

Analýza důchodů: Tahle země není pro mladé!

Jak si zajistit dostatečný důchod v budoucnosti? Spoření na běžných účtech nestačí. Český důchodový systém čelí vážným problémům, které se dotýkají zejména mladších generací. Analýza ...

přečíst celý článek

Jak přemýšlí dolaroví milionáři v ČR a SR?

Zjistěte, jak investují nejbohatší Češi a Slováci. Studie JT Banky Wealth Report 2023 vám odkryje jejich strategie, apetit na riziko a trendy v jejich portfoliích. Inspirujte se chytr ...

přečíst celý článek

Historické srovnání penzijního spoření

Jako každý rok, i v roce 2024 přišly penzijní společnosti s bilancováním výsledků fondů doplňkového penzijního spoření (DPS) z roku 2023. Mnohem důležitější než aktuální výkonost pen ...

přečíst celý článek

Rok 2024 a důchod: Co se mění a jak to ovlivní vaše penze?

Rok 2024 přináší podstatné změny v penzijním systému. Nová legislativa zruší státní příspěvky pro důchodce, změní výši státních příspěvků, daňové odpočty a přinese nové možnosti inves ...

přečíst celý článek

Bilance 2023: Vyhrály spořící účty nebo akcie?

Ohlédněte se společně s námi za rokem 2023. Jaký byl ve zpětném zrcátku? Nemáme křišťálovou kouli, a tak jsme takový rok opravdu nečekali. Historická maxima byla pokořena, ale opět vyhrál i ...

přečíst celý článek

Jsou peníze v investičních fondech v bezpečí?

Odvětví kapitálových trhů je velmi regulované. Každý subjekt na trhu musí mít licenci a být pojištěn. Majetek klientů zároveň musí být oddělen od majetku fondu. Zjistěte jak v případě krach ...

přečíst celý článek

Kolikátý nejbohatší člověk na světě jsi?

Důležité je mít bohatství v několika podobách. Peníze jsou důležité, ale samy o sobě neposkytují klid, štěstí ani naplnění. Úspěch a bohatství nelze jen jednoduše vyjádřit finančními č ...

přečíst celý článek

Na jakých zdrojích příjmu stavíte budoucnost?

Důchod není pouze otázkou financí. Zahrnuje také hledání smysluplného a plnohodnotného života. Každý z nás má své vlastní představy o tom, jak by měl vypadat náš důchodový věk, a ta ...

přečíst celý článek

Předejděte konfliktům v rodině sepsáním závěti

Zabezpečte klidnou budoucnost své rodiny prostřednictvím pečlivě sestavené závěti. Vaše majetkové záležitosti budou dle vašich představ, minimalizují se tak potenciální rodinné spory. Od ...

přečíst celý článek

Dědictví: Co o něm vědět a jak ho zařídit?

Objevte tajemství dědictví prostřednictvím našeho článku, který vám odhalí klíčové pojmy jako zůstavitel, pozůstalost a dědic. Pochopíte, jak tyto prvky spolu souvisejí a proč je důležité ...

přečíst celý článek

Kdy už nepotřebuju životní pojištění?

Životní pojištění je vhodné v případech, kdy potřebujete krytí nenadálých událostí, které by mohly vážně ovlivnit váš život a příjmy. Je důležité zohlednit změny ve vašem životě a p ...

přečíst celý článek

Dluhopisy: Co všechno bychom o nich měli vědět?

V tomto článku se zaměříme na dluhopisy a jejich fungování. Zjistíme, jak ovlivňují vaše investice a proč jsou důležitou součástí finančního světa.Nezapomeneme se však podívat i na j ...

přečíst celý článek

2023 rok finančních podvodů

přečíst celý článek

Proč mít finanční plán a jak si ho vytvořit?

přečíst celý článek

Jak nejčastěji investují naši klienti 1.000.000,-

S našimi klienty vždy pečlivě rozebereme jejich aktuální situaci a sestavíme jim plán, podle kterého mohou investovat. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost. Ochrana kapitálu a elim ...

přečíst celý článek

4 klíčové otázky, které Vám pomohou zjistit, zda investovat sám nebo s poradcem

přečíst celý článek

Jak investují nejbohatší lidé světa?

přečíst celý článek

Nejdůležitější informace o povinném ručení v ČR

Co všechno kryje povinné ručení, co raději překontrolovat v techničáku, jaké jsou lhůty při přepisu vozu na nového majitele nebo při ukončení starého povinného ručení ...

přečíst celý článek

Revoluční přehled výluk z životního pojištění

Jak vybrat životní pojištění ve 3. tisíciletí? Chtějte vidět srovnání výluk z pojištění - případy, na které se pojistné plnění nevztahuje. Zkontrolujte si to sami raději teď hned.

přečíst celý článek

Čtyři kroky k odhalení falešného internetového bankovnictví

Kybernetické útoky na laickou veřejnost se neustále mění. Velmi častými jsou tzv. phisingové útoky, kdy útočník připraví kopii stránek např. internetového bankovnictví, sna ...

přečíst celý článek

Moje praxe likvidátora: Jak se posuzují pojistné události

Určovat výši výplaty pojistné události bylo mým denním chlebem v pojišťovně celých 5 let. Díky této zkušenosti umíme klientům IQMoney chytře poradit, ještě než pojistná událost nastane.

přečíst celý článek

Jak (ne)snadno dosáhnout na hypotéku od dubna 2017

Získat hypotéku bude od 1. dubna 2017 těžší. 80 - 90% úvěry získá jen 15 % žadatelů z celkového počtu. Ideální proto bude naspořit více než 20 % vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Co doložit pojišťovně při nahlášení pojistné události

V článku najdete seznam všech dokumentů, které po vás bude vyžadovat pojišťovna při nahlášení pojistné události úrazu nebo pracovní neschopnosti.

přečíst celý článek

Zapamatujte si, do kdy nahlásit pojistnou událost u pojišťovny

Lhůty pro nahlášení pojistných událostí byste měli znát i o půlnoci. Zpracovali jsme je do přehledné tabulky. Najděte si v ratingu rychle svou pojišťovnu a uložte lhůtu pro nahlášení po ...

přečíst celý článek

Proč a jak investovat?

Peníze, které máte právě doma nebo na běžném účtu, zcela určitě ztrácí na hodnotě. Neotálejte a začněte je investovat ještě dnes.

přečíst celý článek

Buďte po Vánocích v plusu

Jak před vánočními svátky nepodlehnout síle obchodníků a impulzivním nákupům? Začněte s monitoringem výdajů.

přečíst celý článek

Co před Vánoci nadělí zákon o spotřebitelských úvěrech?

Od 1. 12. 2016 vstoupí v platnost změna zákona o spotřebitelských úvěrech. Dotkne se znatelně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Novela zákona se vztahuje na sjednané úvěry a fixace h ...

přečíst celý článek

Podmínky hypotéky. Jde se na ně připravit?

Chcete hypotéku až za tři roky? Zajímejte se o podmínky hypotéky už teď a buďte připraveni. Od 1. 12. 2016 bude například novou podmínkou k získání hypotéky našetřit minimálně 10% vlastních zdrojů.

přečíst celý článek

Pět tipů, jak vytěžit z finančního poradce maximum

Než půjdete na schůzku s finančním poradcem, měli byste zvážit, co očekáváte od vztahu klient - finanční poradce. Pokud jste natrefili na seriózního člověka, kterému důvěřujete a spol ...

přečíst celý článek

Co by měl každý vědět, pokud nemá finančního poradce

Možná svého finančního poradce teprve hledáte. Nebo s ním máte špatné zkušenosti. Nebo se chodíte poradit do jedné banky nebo pojišťovny. Anebo si umíte poradit nejlépe sami. Jedno máte ...

přečíst celý článek

Jsme IQMoney. Těší nás

I když si na oficiality sami nepotrpíme, dnes jsme udělali výjimku a napsali článek pro všechny, kdo zavítal nebo teprve zavítá na nový web IQMoney. Je na čase oficiálně se představit.

přečíst celý článek

dot