Téma, kterému bych se dneska chtěl věnovat, je investování do nemovitostí. Nedávno se ke mně dostal článek, který říkal, že Češi milují nemovitosti. A já s tím naprosto souhlasím. Je to naše oblíbená investice – něco, čemu rozumíme, co známe, co jsme si už několikrát vyzkoušeli. Proč? Protože kapitálovým trhům prostě tolik nerozumíme.
Tomuto tématu se věnuje i náš podkást
Investice do akcií, dluhopisů, ETF... to jsou pro většinu lidí pořád tak trochu záhadné pojmy. Nevyrůstali jsme v prostředí, kde se o nich běžně mluvilo. Když lidem řeknete "akcie", často znejistí a ptají se: "Kam ty peníze vlastně posílám? Můžu o ně přijít? Jsou chráněny? A co když ta investiční společnost zkrachuje?"
A přitom většina těch obav pramení spíš z neznalosti. Lidé často netuší, že investiční společnosti mají povinnost držet majetek klientů odděleně, že jejich peníze jsou zákonem chráněné a že i kdyby firma zkrachovala, majetek investorů tím ohrožený není. Ale tyhle základy prostě u nás dlouho chyběly – a tak se není čemu divit, že když mají lidé na výběr, sáhnou po tom, co znají. Po cihle, po betonu, po bytu.
Jenže i nemovitosti mají své minusy. Začínají se objevovat regulace z Evropské unie – energetická náročnost, emisní povolenky, nové daně, správa, péče, administrativa... To všechno jsou věci, které investici do nemovitostí mohou komplikovat. A mnozí si toho už začínají všímat. Nedávno mi psala paní, která zvažovala investici, ale odradily ji právě tyhle nové podmínky – a rozhodla se, že půjde úplně jinou cestou.
Zároveň začínáme vídat posuny ve vnímání. Lidé si uvědomují, že nemovitost není zdaleka tak likvidní – že když ji budou potřebovat rychle prodat, nemusí to být vůbec snadné. Oproti tomu cenné papíry můžete prodat během pár dní. Peníze máte hned na účtu. A to některým dává větší pocit bezpečí. Třeba když nastane neočekávaná situace. Kamarád mi nedávno řekl, že radši drží peníze v Bitcoinu než v nemovitostech, protože má pocit, že "si je může vzít s sebou, kdyby něco".
Ale co když k žádné krizi nedojde? Pak může být právě ta likvidita a jednoduchost cenných papírů výhodou. Když jsme zmínili Bitcoin – i ten má svá rizika. Aktuálně jste možná zaznamenali vývoj kvantových počítačů. Věděli jste, že jednou mohou prolomit zabezpečení blockchainu? Někteří odborníci odhadují, že to reálně hrozí až kolem roku 2080, ale už teď se o tom mluví. A další věc – když ztratíte přístupové údaje k peněžence, nemáte kam zavolat. Neexistuje žádná infolinka, která by vám vrátila 4 miliony korun. Tím neříkám nic proti benefitům Bitcoinu, které jsou zajímavé a zajímavý je bezesporu i jeho výnos, aktuálně se začíná zařazovat mezi "běžné investiční nástroje". Jen tím chci upozornit na to, že každé aktivum má své výhody a svá rizika.
Právě proto se snažím lidem vysvětlovat, že klíčem není vsadit všechno na jednu kartu. Není rozumné mít všechno v jedné třídě aktiv. Mnohem lepší je mít kombinaci – mít něco v nemovitostech, něco v akciích, něco v dluhopisech a něco v alternativách. Do alternativ počítáme zlato, Bitcoin, umění, veterány – každý si může najít to své.
A pak je tu další rozměr. Co když investujeme jako pár? Co když máme majetek dohromady, ale každý účet je na jiné jméno? Auto napsané jen na jednoho, protože měl větší bonusy na pojištění. Ale peníze na něj šly od obou. Co když přijde nepříjemná životní událost?
A proto říkám – každému druhému páru, který má 40 pomůže závěť. Máme tendenci myslet si, že závěť je pro někoho, kdo je starý nebo nemocný. Ale ono je to přesně naopak. Závěť je nástroj, jak ochránit partnera, děti, firmu, auto, účet... cokoli, co společně sdílíme.
Tohle není návod na to, co je "správně". Je to pozvánka ke konverzaci. K otevřenému přemýšlení o penězích, investicích, vztazích, ochraně majetku. Protože kdy jindy to řešit, než když je klid? Když jsme zdraví, schopní rozhodnout. A když máme příležitost věci nastavit, než nás dožne nějaká situace.
Podívejte se na náš YouTube kanál
Napadly vás nějaké otázky, které byste rádi probrali?
Nebo chcete začít investovat?
Zavolejte nám
Zdroje:
1) Vlastní tvorba